Facebook 3,2 milyar sahte hesabı kaldırdığını açıkladı

 Facebook 3,2 milyar sahte hesabı kaldırdığını açıkladı

Dünyanın en büyük sosyal medya platformu Facebook, Topluluk Standartları gereği Nisan-Eylül 2019 tarihleri arasında 3,2 milyar sahte hesabın kaldırıldığını açıkladı.

Topluluk Standartları Uygulama Raporu açıklayan şirket, kaldırılan hesapların geçen yıl aynı döneme göre iki kat arttığına dikkat çekti.

Geçtiğimiz yıl aynı dönemde 1,55 milyar sahte hesap kaldıran Facebook, ilk kez bünyesindeki popüler fotoğraf ve video paylaşım platformu Instagram’dan kaç gönderi silindiğini de açıkladı.

İçeriklerin daha hızlı denetlenmesi amacıyla birçok algoritma geliştiren Facebook, toplum kurallarına aykırı ya da sahte olan hesap ve paylaşımları daha hızlı bulabiliyor. Bu yolla Facebook’ta yüzde 98,5, Instagram’da ise yüzde 92,2 terör bazlı içerik tespit edildiğini ifade etti.

Raporlara göre şirket, aynı dönemde cinsel istismarlarla ilgili 11,6 milyondan fazla içerik kaldırıldı. Ayrıca ilk kez intiharı özendiren paylaşımlarla ilgili bir bölüme yer veren şirket, yaklaşık 2,5 milyon içeriğin kaldırıldığını açıkladı.

Facebook, 2019’un ilk yarısında kullanıcı verileriyle ilgili hükümetlerden gelen taleplerin yüzde 16 artarak 110.634’ten 128.617’ye yükseldiğini belirtti. Sosyal medya devinden en çok veri talep eden ülkeler arasında ABD, Hindistan, İngiltere, Almanya ve Fransa bulunuyor.

Ayrıca 15 ülkede toplam 67 kez Facebook’a erişimin engellendiği bilgisiyle beraber şirket, bu sayının bir önceki yılın ilk yarısına göre önemli oranda arttığını vurguladı.

Facebook yeni bir ödeme sistemini duyurdu

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir