Yerli otomobilimiz hakkında her şey!

Yerli otomobilimiz hakkında her şey!

ABONE OL 

Milli ve yeni teknoloji ile birleşmiş olan 2 adet elektrikli yerli otomobilimiz hakkında size tüm bilgileri vereceğiz. Dünya çapında ilgi ile izlenen 2 adet aracımız 27 Aralık cuma günü tanıtıldı. Cuma günü 1 adet C-SUV ve 1 adet C-Sedan Tanıtıldı.

Yerli otomobilimiz hakkında özellikler

Yeni nesil araçlarda gördüğümüz özelliklerden bir tanesi olan ön konsolun boydan boya ekran olma özelliği bizim araçlarımızda da var. Üst kısımda üç tane ekran yer alıyorken, hemen alt tarafta multimedya ve navigasyon ekranı yer alıyor. Analog bir gösterge olmayan araçlarımızda, dijital veya hayal gösterge olarak bilinen teknolojiye sahip.

Araçların direksiyon ve koltuğundaki TOGG (Türkiye Otomobil Girişim Grubu) logoları dikkat çekiyor. Araçlarda sıradan aynalar yok tamamen kameradan oluşuyor. Her iki tarafa yerleştirilen kameralardan gelen görüntüyü ön ekranlardan sürücüye sunulacak.

Araç anahtarsız giriş özelliğine sahip olması yanı sıra kapı kollarının içeride olması dikkat çekici olmuş. Ayrıca hoparlör bölümünde Türk motifleri kullanılmış.

Motor seçenekleri: Arkadan itişli ve dört çekişli

Dört çekişli motora sahip olan model, 400 beygir gücünde ve 0 – 100 km/s hıza 4.8 saniyede ulaşıyor. Arkadan itişli motora sahip olan otomobil ise 200 beygir gücünde 0 – 100 km hıza 7.6 saniyede ulaşıyor.

Ayrıca Tesla araç kullananların yakından tanıdığı geri kazanımlı frenleme sistemi ile gelen aracımızın özeliği ise şu şekilde; Rejeneratif frenleme olarak bilinen bu sistemin çalışma mantığı şu şekilde; Frene basıldığında açığa çıkan enerji, alternatör tarafından elektriksel enerjisine dönüştürülüyor ve çıkan enerji tekrar depolanıyor. Bu sistemin yerli otomobilin menziline yüzde 20’ye kadar katkı sağlayabildiği belirtildi. En önemli kısımlarından biri olan elektronik güç ünitesinde tamamen yerli yazılım kullanılıyor.

Akıllı araç özellikleri

Hızlı şarj teknolojisi sayesinde 30 dk içerisinde şarj olabilen otomobil, bu sayede kullanıcılara büyük bir avantaj sağlayacak. Aynı zamanda internet üzerinden güncelleme alabilen yerli otomobilimiz 4,5G ve 5G özelliklerini kullanabilecek. Ayrıcı ileri sürüş destek sistemleri sayesinde 3. seviye otonom sürüş teknolojisine hazır.

Diğer detaylar

Etkinlikte yerli otomobilin adı açıklanmadı. Bu konuda çalışmaların devam ettiği ve marka lansmanının 2020 yılında yapılacağı duyuruldu. Fabrika 2021 yılında açılacak ve 2022 yılında ilk araç üretilecek. TOGG CEO’su Gürcan Karakaş açılış konuşmasında kullanıcıların en çok merak ettiği, şarj istasyonu sorununa değindi. 2020’ye kadar Türkiye’de şarj istasyonu sorunu kalmayacağını belirtti.

Aracımızın fiyatı

Tanıtım etkinliğinde yerli otomobil fiyatı hakkında herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak, daha önce yapılan tahminler 150 bin TL – 200 bin TL arasında olacağına işaret ediyor.

Üretim yeri

Otomobilin nerede üretileceği Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yayınlanan karar sayesinde ortaya çıktı. Yerli otomobilin üretim tesisi Bursa‘ya kurulacak ve TOGG tarafında yapılacak yeni yatırım 22 milyar TL olacak.

Ayrıca aşağıdan yerli aracımız hakkında yorum yapabilirsiniz.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Elektrikli araçların yeni üyesi: Porsche Taycan

Tesla’nın tankı olamayan Cybertruck fiyatıyla şaşırttı!

iPhone 11 ile ilgili bilmeniz gereken 5 özellik

The Witcher 2. sezon için açıklama geldi

“Yerli otomobilimiz hakkında her şey!” için 5 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir