Xiaomi Türkiye fabrikası açıldı!

 Xiaomi Türkiye fabrikası açıldı!

Xiaomi ülkemizde 30 milyon dolar büyüklüğündeki yatırım yapma kararı almıştı. Bu yatırım çerçevesinde bir fabrika açacağını daha önce açıklamış olan Xiaomi, o fabrikasını bugün açtı.

Xiaomi Türkiye Fabrikası Detayları!

2 bin kişiye istihdam sağlayacak olan Xiaomi fabrikası yılda 5 milyon adet akıllı telefon üretimi yapacak. İstanbul‘un Avcılar ilçesinde kurulan fabrikanın açılışı bugün yapıldı. Ülkemizde üretilecek ilk modelin de Redmi 9C olacağı açıklandı. Üretimin ülkemizde olması sebebiyle birçok kişi fiyatlarda indirim bekliyor. Ancak bu konuda henüz bir açıklama bulunmuyor.

Xiaomi Türkiye fabrikası açıldı!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Xiaomi’nin yapmış olduğu bu yatırım ile ilgili şu ifadeleri kullandı:

”Xiaomi ve Salcomp ortaklığında kurulan üretim tesisinin şirketiniz ve ülkemiz için hayırlı olmasını diliyorum. Bugün dünya devlerinin yatırımlarında ülkemizi tercih etmesinin gerisinde, Türkiye’nin girişimci dostu yatırım ikliminin önemli payı bulunuyor. Ayrıca ülkemiz, dinamik ve nitelikli iş gücü, geniş iç ve bölgesel pazarlara ulaşım imkanı, stratejik konumu ve yaygın teşvik sistemi ile uluslararası yatırımcılar için çok ciddi fırsatlar sunuyor. Yıllık 10 milyonun üzerinde cep telefonu satışının gerçekleştiği; Avrupa, Rusya ve Ortadoğu pazarlarının birleşme noktası Türkiye, akıllı telefon üreticileri için bölgenin üretim üssü olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Xiaomi ve iş ortağı Salcomp’un yaklaşık 30 milyon dolarlık yatırımla, 14 bin metrekare arazi üzerinde kurduğu bu fabrika, yıllık 5 milyon üretim kapasitesiyle 2 bin kişiye de istihdam sağlayacaktır.”

8 Mart tarihinde Xiaomi bir iş ilanı yayınlamış ve başvurular kısa süre içerisinde bitmişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir