Türkiye hava kirliliğinde son durum nedir?

   Türkiye hava kirliliğinde son durum nedir?

  Şehirlerimizdeki hava kirliliği halk arasında sürekli konuşuluyor. Ancak resmi veriler ne söylüyor? Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın internet sitesinde yer alan verilere göre havası en temiz ve havası en kirli olan şehirlerimize bakacağız.

  Türkiye Hava Kirliliğinde Son Durum!

  Özellikle Korona virüsü ile birlikte oldukça gündeme gelen hava kirliliği yeniden artış gösteriyor. Pandemi sebebiyle birçok şehirde hava kirliliği ciddi oranda azalmıştı. Yeni normal olarak adlandırılan ve içerisinde bulunduğumuz dönemde hava kirliliği yeniden artış gösteriyor.

  Türkiye hava kirliliğinde son durum nedir?

  Ülkemizdeki hava kirliliği durumunu nüfus yoğunluğuna göre gösteren internet sitesinin verilerine göre hava kirliliğinin en yoğun olduğu yer İstanbul’un Üsküdar ilçesi. Sağ alttaki sayaca göre ‘Tehlikeli’ sayılan 300500 arası bir veriyle en kirli havaya sahip ilçe oldu. İstanbul’da ilçelerin neredeyse yarısı ‘Orta‘ hava kalitesine diğer yarısı ise ‘İyi‘ bir hava kalitesine sahip.

  En dikkat çeken ilçe ise Bilecik’in Bozüyük ilçesi oldu. Bozüyük ilçesi Sağlıksız bir havaya sahip olduğu ortaya çıktı. Yine aynı şekilde Konya‘nın Erenköy semti ‘Sağlıksız‘ bir hava sahip.

  Ülkemizdeki Muş dışındaki diğer şehirlerin birçoğunun ilçeleriyle birlikte olmak üzere hava kalitesinin ‘İyi‘ olduğu görünüyor. Muş’un hava kalitesi ise ‘Orta‘ olarak görünüyor. Verilerin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınmış olması verilerin doğru olduğunu kanıtlıyor. Yabancı kaynaklardan da verilerin aynı şekilde olduğunu görünüyor.

  Mart ve Nisan aylarından özellikle İstanbul ve Ankara‘da hava kirliliği %40 oranında azalmıştı. Ancak Yeni Normal ismi verilen döneme girilmesiyle birlikte işletmeler tekrar faaliyetlerine başladı ve hava kirliliği yeniden artış gösterdi.

  Verileri daha detaylı bir şekilde incelemek için TIKLAYIN.

  Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

  Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir