Tayvan Merkez Bankası: NFT yatırımı tehlikeli olabilir

NFT satışları

Tayvan Merkez Bankası: NFT yatırımı tehlikeli olabilir

ABONE OL 

Geçtiğimiz günlerde Bill Gates, NFT satın almayı ‘Büyük Aptal Kuramı‘ ile bağdaştırmıştı. Tayvan Merkez Bankası da yayınladığı raporda NFT yatırımının tehlikeli olabileceğini ifade etti.

”NFT Yatırımı Tehlikeli Olabilir”

Tayvan Merkez Bankası, NFT konusunda yaptığı çalışmalar sonucunda NFT yatırımının tehlikeli olabileceğini ve dikkatli olunması gerektiği açıkladı. Özellikle NFT pazarının son zamanlarda durgunlaşmasıyla birlikte bu açıklamanın da gelmesi Tayvan vatandaşlarına doğrudan bir uyarı olarak kabul ediliyor.

2021 yılını kapsayan bir araştırmaya göre NFT piyasasındaki işlemlerin yüzde 28.5 gibi bir kısmının sahte işlemlerden oluşuyor. Bu da yatırımcıların farklı bir cüzdan ile kendi NFT’sini satın alıyormuş gibi gösterip değerini arttırması olarak kabul ediliyor. Bu da NFT satan yatırımcının bir cebinden parasını çıkarıp diğer cebine koyması olarak ifade edilebilir.

NFT kelimesinin Türkçe karşılığı
Tayvan Merkez Bankası: NFT yatırımı tehlikeli olabilir

Bill Gates NFT’ler İçin Tespit Yaptı

Microsoft‘un kurucusu ve dünyanın en zengin insanları arasında yer alan Bill Gates, yaptığı açıklamalarla dikkatleri çekmeyi başarıyor. Bu defa NFT’ler hakkında bir açıklamada bulunan Gates, NFT satın almanın ”Aptal teorisi” ile doğrudan örtüştüğünü ifade etti:

Bir varlık sınıfı olarak, %100 daha büyük aptal teorisine dayanıyor. Birileri bunun için benden daha fazla ödeyecek.

Vikipedi’deki kaynak verisine göre Aptal teorisi (Büyük aptal kuramı):

Büyük aptal kuramı, daha sonra daha da yüksek bir fiyata satılabilmeleri durumunda, fiyatları içsel değerini büyük ölçüde aşan aşırı değerli varlıkları satın alarak bazen para kazanılabileceğini öne süren bir kuramdır.

NFT satın alan yatırımcıların birçoğunun amacı satın aldığı fiyatın üzerinde bir fiyata NFT satışı gerçekleştirebilmektir. Bill Gates, NFT satın alan yatırımcılar için bir tespit yaparak yine kripto para ve NFT yatırımcılarının tepkilerini toplamaya başladı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir