• 1 Haziran 2020

TikTok’a suç duyurusu yapıldı

 TikTok’a suç duyurusu yapıldı

Gizlilik gözlemcileri tarafından “çocukların mahremiyetini ihlal ettiği” iddiasıyla TikTok’a suç duyurusu yapıldı.

Dijital Demokrasi Merkezi ve Reklamsız Çocukluk Kampanyası gibi grupların bulunduğu, 20 gizlilik gözlemcisi organizasyon, TikTok platformunun “Amerika’daki Çocukların Çevrim İçi Mahremiyetinin Korunumu yasasına aykırı hareket ettiği ve çocukları riske attığı” nedeniyle ABD Federal Ticaret Komisyonu’na suç duyursunda bulundu.

Gizlilik gözlemcileri, suç duyurusunda TikTok platformunun 13 yaşın altındaki çocukların kişisel bilgilerinin, ailelerinin rızası olmadan topladığı belirtildi.

TikTok platformunun kullanıcılara ait verileri, ticari amaçla kullandığı belirtilirken, uygulama sebebiyle çocukların uygunsuz içeriklere ya da kötü niyetli şahısların istismarına açık olduğu belirtildi.

TikTok’a suç duyurusu ilk değil

Çin’li teknoloji şirketi ByteDance’in geliştirdiği TikTok, gençlerin yaygın olarak kullandığı ve özellikle son 2 senedir popülerliğini oldukça arttırdığı bir platform. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız haberde de belirttiğimiz gibi son dönemlerin en çok indirilen 2-3 uygulaması arasında.

TikTok platformunda 2019 yılında “çocuklara ait verilerin izinsiz toplanması” gerekçesiyle suç duyurusunda bulunmuştu ve 5,7 milyon dolarlık para cezasına çarptırılmıştı.

Uzmanların uyarısı ise çocukların uygunsuz içeriklere maruz kalmaması ve istismardan uzak kalması için kısıtlı mod gibi seçenekler sunulması gerektiği.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

1 Yorum

  • Gayet yerinde bi hareket iyice saçmalamaya başladılar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir