Teknoloji şirketlerinin büyük corona zararı

Teknoloji şirketlerinin büyük corona zararı

ABONE OL 

Dünyanın en değerli teknoloji şirketleri corona virüsü nedeniyle büyük kayıplar yaşadı. Üretimlerini durduran, mağazalarını kapatan ve çalışanlarını izne çıkaran şirketlerin bu süreçte yaşadıkları zarar netlik kazandı.

En değerli 5 teknoloji şirketi olan Microsoft, Apple, Amazon, Google ve Facebook, corona sürecinde 1.3 trilyon dolar tutarında değer kaybına uğradı.

Dünya genelinde yaygın olan ve birçok ülkede görünen, birkaç gündür ülkemizde de etkili olan COVID-19 virüsü, yalnızca insan ve toplum sağlığı değil, ekonomide de büyük etkiler yarattı. 10.000’i aşkın ölüm sayısına ulaşılan virüste rakamların ciddiyeti, şirketlerin yaşadıkları değer kaybıyla da bire bir tutuyor.

CNBC’nin yaptığı haberde belirtilen rakamlara göre virüs sonrası yaşanan düşüş furyasından teknoloji şirketleri de büyük ölçüde nasibini aldı.

Şirket değeri olarak 1 trilyonun üzerinde değere sahip olan 5 şirket Microsoft, Apple, Amazon, Google ve Facebook yaşanan düşüş sonrası zor günler geçirebilir. Zira bu şirketler arasında hala 1 trilyonun üzerinde değere sahip olarak kalan şirketler sadece Apple ve Microsoft oldu.

Virüsün büyük teknoloji firmalarının üretim yaptığı Çin’den çıkması, teknoloji pazarının en yaygın bölgelerinde etkili olması gibi nedenler büyük şirketlerin iş akışını sekteye uğrattı. Virüs salgınının etkilerini azaltmak isteyen büyük firmalar da çalışanlarını evlerine yollayarak mağaza ve fabrikalarını kapatmayı tercih etti.

Bu nedenle de büyük şirketler, gelir akışı yavaşlayarak şirket değeri kapsamında belirlenen tutarlara göre 1.3 trilyon değerinde kayıp yaşadı.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Korona krizi arttıkça Whatsapp üzerinde komplolar viral oluyor

Netflix Korona kararı ile kullanıcıları üzecek

PlayStation 4 oyunları PlayStation 5’te çalışacak mı?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir