Tayland dijital para geliştirmeye başlıyor

Tayland dijital para

Tayland dijital para geliştirmeye başlıyor

ABONE OL 

Tayland Merkez Bankası (BoT) yaptığı açıklamada dijital para birimi geliştirmek için Almanya merkezli bir teknoloji şirketiyle anlaştığını duyurdu.

Tayland Dijital Para Çalışmaları için Anlaşma Duyurdu

Tayland da dijital para birimi geliştiren ülkeler arasında giriyor. Çin’in öncülüğünde süren ulusal para birimlerinin dijitalleştirilmesi (CBDC) projelerine Tayland da dahil oluyor. Tayland Merkez Bankası (BoT), Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı’nı dijitalleştirmek için adım atmaya başladı.

Bu dijitalleşme adımı için Almanya merkezli Giesecke+Devrien şirketi ile anlaşan Tayland Merkez Bankası (BoT)’ın bu CBDC projesi için ayırdığı bütçe ise 320 bin dolar olarak açıklandı. Projenin 3 ile 5 yıl arası bir sürede bitirilmesi planlanıyor.

Tayland dijital para geliştirmeye başlıyor

Çin Bu Konuda Lider!

Kripto paraların yaygınlaşmasının ardından hükümetler para akışının kontrolünü sağlamaya devam etmek istiyor. Bu sebepten dolayı ulusal paraların dijitalleştirilmesi (CBDC) projeleri ortaya çıkmaya başladı. Her ülke kendi para birimini dijitalleştirerek nakit para kullanımının yavaş yavaş ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Bu konuda bir hayli öncü olan Çin, 2 yıldır Dijital Yuan çalışmalarını yoğun bir şekilde sürdürüyor. Bu konuda birçok devlete öncülük eden Çin, Dijital Yuan airdrop etkinliği bile yapmıştı. Şimdi ise Pekin ve Şangay‘da yaşayan vatandaşlara belirlenen 6 bankadan Dijital Yuan cüzdanı başvurusu yapma olanağı sağlandı. Bu da Dijital Yuan‘ın giderek yaygınlaşması konusunda ciddi bir gelişme olarak açıklandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.