Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital para uyarısı!

Avrupa Merkez Bankası

Avrupa Merkez Bankası’ndan dijital para uyarısı!

ABONE OL 

Avrupa Merkez Bankası‘ndan kendi dijital parasını çıkarmayan ülkelere uyarı geldi. Bu uyarı, ülkelerin dijital para birimlerini geliştirmeye başlamaları mesajı olarak kabul edildi.

Dijital Para Uyarısı Yapıldı

Kripto paraların popülerliği artarken devletlerden de yeni hamleler gelmişti. Ulusal paralarını dijitalleştirerek (CBDC) adeta çağa ayak uydurmak isteyen devletlerin sayısı da giderek artıyor. Avrupa Merkez Bankası da bu konuda Avrupa Birliği üyesi ülkeleri uyardı. Yakın zamanda CBDC projesini başlatmayan üye ülkelerin ekonomik olarak özerklikle karşı karşıya kalabilecekleri ifade edildi.

Birçok ülkenin de bu konuda çalışmalarını sürdürdüğü biliniyor. Avrupa Merkez Bankası’ndan bu uyarının gelmesiyle birlikte üye ülkelerin bu konudaki çalışmalarını duyurmaları bekleniyor.

dijital euro
Dijital euro

Tayland Dijital Para Çalışmaları için Anlaşma Duyurdu

Tayland da dijital para birimi geliştiren ülkeler arasında giriyor. Çin’in öncülüğünde süren ulusal para birimlerinin dijitalleştirilmesi (CBDC) projelerine Tayland da dahil oluyor. Tayland Merkez Bankası (BoT), Tayland’ın para birimi Tayland Bahtı’nı dijitalleştirmek için adım atmaya başladı.

Bu dijitalleşme adımı için Almanya merkezli Giesecke+Devrien şirketi ile anlaşan Tayland Merkez Bankası (BoT)’ın bu CBDC projesi için ayırdığı bütçe ise 320 bin dolar olarak açıklandı. Projenin 3 ile 5 yıl arası bir sürede bitirilmesi planlanıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.