Tamamen yerli uydu Türksat 6A’nın çalışmaları bitiyor

   Tamamen yerli uydu Türksat 6A’nın çalışmaları bitiyor

  Türkiye’nin tamamen kendi imkanlarıyla geliştirdiği, ilk yerli uydu olma özelliğine sahip olan Türksat 6A sona yaklaşıyor.

  TUSAŞ Genel Müdür Yardımcısı’nın açıklamalarına göre Türksat 6A’nın mühendislik modeline ilişkin üretim ve entegrasyon faaliyetleri büyük oranda tamamlandı.

  Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ Genel Müdür Yardımcısı Dr. Selman Nas, TUSAŞ olarak ABD’de düzenlenen dünyanın en önemli uydu fuarı olarak bilinen Satellite 2020’ye yine katıldıklarını söyledi.

  Başkent Washington’da düzenlenen fuarda yerli uydu hakkında bilgiler verdiğini belirten Selam Nas, yerli uydunun katılımcıların ilgisini çektiğini aktardı.

  Projeyi ise TUSAŞ ile birlikte TÜBİTAK Uzay, Aselsan ve CTECH ile beraber yürütüyor.

  Çalışmaların Uzay Sistemleri Entegrasyonu ve Test Merkezi’nde devam ettiğini belirten Selam Nas şunları söyledi:

  “Türkiye’nin ilk yerli ve milli uydusu Türksat 6A’nın mühendislik modeline ilişkin üretim ve entegrasyon faaliyetleri büyük oranda tamamlandı. Buna ek olarak uydunun uçuş modelinde de entegrasyon faaliyetleri başladı. Proje kapsamında ‘ısıl yapısal yeterlilik’, ‘mühendislik’ ve ‘uçuş’ olmak üzere 3 model üretilecek. TUSAŞ sorumluluğundaki ilk modelin üretim ve testleri 2018’de başarıyla tamamlandı. Ku-bant faydalı yük kapasitesine sahip Türksat 6A uydumuzla Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarına geniş bant internet, televizyon yayını, noktadan noktaya veri transferi ve GSM hizmetleri verilmesi planlanıyor.”

  Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Türksat 6A tamamlandığında haberleşme uydusu üretebilen 10 ülkeden biri olacağımızı belirtti.

  Uydunun 2022 yılında hizmete başlamasını hedefledikleri belirtildi.

  Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi çekebilir

  Yerli Otomobil’in üretileceği fabrikanın tanıtımı ertelendi

  Akıllı telefonlar 2022’de böyle görünebilir

  iPhone tasarımında ancak çok daha güçlü Atom XL tanıtıldı

  İlginizi Çekebilir

  1 Yorum

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir