Başarı Hikayeleri 1 – Starbucks

Başarı Hikayeleri 1 – Starbucks

ABONE OL 

Türkiye’de son sayımlara göre 470 tane şubesi bulunan (Dünya’da ikinci sırada, birinci 1.030 şube ile Birleşik Krallık) Starbucks kahve denince akla ilk gelen firmadır. Bunun nedeni tadı, kokusu ya da görselliği midir tartışılırken Starbucks başarı hikayesini anlatacağız bu yazımızda.

Howard Schultz

Fakir bir ailenin büyük çocuğudur. Okul masrafları için kanını sattığı söylenir. Çocukluğu Brooklyn‘de geçen Schultz, kazandığı bursla okumaya çalışır. Fakat bursu kaybeder ve aynı zamanda çalışarak öğrenim hayatını 1975‘te üniversite mezunu olarak tamamlar.

Vakit kaybetmeden girişimciliğe atılan Schultz Xerox’ta satış temsilcisi olarak çalışır. Biraz deneyim kazandıktan sonra Hammerplast isimli firmada çalışmaya başlar ve çok zaman geçmeden bu firmada yükselir.

Starbucks Başarı Hikayesi

Starbucks isimli firmanın çalıştığı firmaya çok sipariş göndermesi dikkatini çekmiştir. Starbucks’ı merak edip New York’tan Seattle’a gider, firma ortaklarıyla tanışır.

1971’de kurulan Starbucks’ın kurucuları kahve sevdalısı iki öğretmen ve bir yazardır. Şube çoğaltma ya da yükselme gibi bi amaç gütmeden yaşadıkları çevreye daha iyi kahve ulaştırmak istemişlerdir.

Starbucks ilk dönemlerinde sadece kahve tohumu satmıştır.

Schultz bu firmaya ortak olmak için firma ortaklarını ikna etmeye çalışır fakat başarılı olamaz. Çünkü firma ortakları büyüme konusunda olumsuz düşünüyorlardır.

Sonunda Schultz’un çabalarından etkilenen ortaklar onun Seattle’a taşınmasından sonra şirketin pazarlamadan sorumlu yöneticisi olarak işe alırlar.

Schultz bir iş seyahati için İtalya’ya gider ve oradaki kahve kültüründen etkilenir. Amerika’ya ilk kez espresso götürmeyi dener.

Fakat şirket ortakları bunu bir risk olarak gördükleri için sıcak yaklaşmazlar.

Schultz kendi bildiğini okur ve Il Giornale adında bir İtalyan kahve firması açar fakat menülerin İtalyanca olması nedeniyle Amerika’lıların istek ve ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamamıştır. Bu sırada Starbucks ortakları şirketi satmaya karar vereceklerdir.

Hiç düşünmeden Starbucks’ı satın almaya karar veren Schultz, 3 şubesi olan Il Giornale’yi bırakıp Starbucks firmasıyla yeni bir sayfa açar kendine. Starbucks başarı hikayesi bu şekilde başlar.

Starbucks kısa zamanda markanın özüne sadık kalarak yapılan değişikliklerle hızla büyür. Schultz büyük markaların aksine reklam yerine müşteri deneyimine önem verir. Bu nedenle Starbucks reklamsız büyüyen bir marka demek doğru olur.

Starbucks sahibi Howard Schultz, kısa zamanda bu kadar büyümelerinin nedenini müşteri memnuniyetine, bu memnuniyeti iste ‘şirket ortakları’ dediği çalışanlara bağlamıştır. Her zaman başarının şirket çalışanları sayesinde olduğunu belirten Schultz, ‘Bean Stock‘ isimli bi uygulama ile tüm çalışanlarına belli miktarda şirket hissesi vermiştir.

Zamanla bugünkü halini alan Starbucks’ı müşterilerine ‘misafir’ diye hitap eder ve gittikleri şubeyi kendilerini en rahat hissedebilecekleri 3. ev olarak tanımlar.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

“Başarı Hikayeleri 1 – Starbucks” için 0 yanıt

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir