Başarı Hikayeleri 2 – Amazon

 Başarı Hikayeleri 2 – Amazon

Amazon şirketinin başarı hikayesinden bahsedeceğiz sizlere.

2018 yılında net kar olarak 232,9 milyar dolar elde etmiştir.

2 milyondan fazla satıcısı ve 12 milyon civarı bilinen ürünü bulunmaktadır.

Türkiye’de web sitesi ilk gününde 578.607 kişi tarafından ziyaret edilmiştir.

Jeff Bezos

Öncelikle Amazon’un kurucusu Jeff Bezos‘tan bahsedelim biraz. 1964 yılında Amerika‘nın New Mexico eyaletinde dünyaya gelmiştir.

Başarılı bir eğitim hayatı geçiren ve üstün zekalı öğrencilerin bulunduğu liseyi birincilikle tamamlayan Jeff Bezos okul dışında da çalışkan biridir.

Yaz tatillerini Texas’ta bir çiftlikte sığır bakıcılığı ve traktör tamirciliği yapmıştır.

1986 yılında üniversite mezunu olduktan sonra Fitel isimli firmada çalışmaya başladı.

Şubat 1987’de teknoloji ve iş geliştirme müdür yardımcılığına terfi etti.

Bu dönemde aynı anda 23 yaşındayken şirketin New York ve Londra ofislerinde çalışan programcıları ve analistleri yönetiyor, tasarım, programlama ve test aşamalarını denetliyordu.

 

Nisan 1988’de Bankers Trust Company‘e başkan yardımcısı asistanı olarak başlayan Bezos, 10 ay sonra Banker Trust tarihinin başkan yardımcılığına terfi eden en genç çalışanı oldu.

Daha sonra 1990 yılında D.E Shaw Hedge Fon şirketinde başkan yardımcısı olarak çalışmaya başlayan Bezos, araştırmaları neticesinde şirkete internette ilk adım olarak kitap satışı yapılmasını önerdi, kabul edilmeyince istifa edip kendi bu işe girişmek istedi.

Amazon

1995 yılında Amazon’u kuran Jeff Bezos. İlk zamanlarında sadece online kitap satışı yapıyordu.

Amazon adının geliş hikayesi ise Jeff Bezos’un şirketin adının ilk harfinin, alfabenin ilk harfi olması nedeniyle ‘A’ harfi olmasını istedi.

Sözlükten ‘A’ harfi ile başlayan kelimelere bakarken dünyanın en büyük nehri olarak kabul edilen Amazon nehrini bulmuş ve bu isimde karar kılmış.

Kısa sürede müzik CD’sinden yazılımlara, araç gereçlerden oyuncaklara, spor ürünleri ve market ürünlerine kadar her şeyi satmaya başladı.

Amazon’un piyasa değeri 878 milyar doları bulmuştur ve Jeff Bezos 111 milyar dolar ile dünyanın en zengin insanı konumundadır.

 

Baran Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir