Son günlerin en popüler uygulaması Zoom nedir?

zoom

Son günlerin en popüler uygulaması Zoom nedir?

ABONE OL 

Son günlerin popüler görüntülü sohbet ve video platformu Zoom uygulamasını tüm özellikleriyle sizler için araştırdık.

Zoom uygulamasının özellikleri nedir ve nasıl çalışır?

Korona virüsünün ülkemizde de yayılmasıyla uzaktan eğitim ve evden çalışmanın mecburiyet olduğu günlerde ülke olarak Zoom uygulamasıyla tanışmış olduk. Zoom uygulamasında online olarak görüşmeleri toplantılar, eğitim ve online dersler yapılıyor. Kullanıcıların tercihine bağlı olarak tarayıcı veya uygulama olarak kullanılabiliyor.

Akıllı telefon, tablet ve bilgisayarlardan erişilebilen uygulama üzerinden hem görüntülü hem de sesli olarak görüşme yapılabiliyor.

Özellikle toplantılar için kullanılan grup halinde görüntülü konuşmalar diğer uygulamalara göre Zoom’u öne çıkarıyor.

Nasıl kullanılır?

  • Zoom uygulamasının sitesine giriş yapın.
  • Sağ üstte bulunan kayıt olma bölümüne girin.
  • Buradan kayıt oluşturduktan sonra girmiş olduğunuz mail adresinize gelen maille aktivasyonu gerçekleştirin.
  • Daha sonra tekrar siteye giriş yaparak uygulamayı indirerek mi yoksa tarayıcı üzerinden mi kullanacağınızı seçin. (“download & run Zoom” seçeneği ile indirebilir ya da “start from your browser” seçeneği ile tarayıcıdan devam edebilirsiniz.)

Platformda kullanılabilecek özellikler

  • Video konferansı başlatma
  • Davet etme
  • Katılımcıları görme
  • Ekran paylaşımı yapma

Zoom’u diğer platformlardan ayıran özellikler

Görüşmelerin akıcı bir şekilde ilerlemesi için görüntülerdeki gecikmelerin 150 milisaniye altında olması çok önemli ve bu açıdan Zoom sınıfı geçti. Bunu sağlamak için uygulama görüşmeye katılan kişilerin işletim sistemi, network durumu, bağlanılan cihaz bilgileri gibi önemli detayları çok hızlı bir şekilde toplayarak optimize ediyor.

Zoom’un kuruluşu

Eric Yuan 1997 yılında kurucu mühendis olarak WebEx’e katılıyor ve 14 yıl çalışıyor. 2007 yılında Cisco’nun WebEx’i satın almasıyla inovasyon devam etmiyor ve WebEx eski kalmaya başlıyor. Yeni yönetimin yeniliklerden uzak olmasından yakınan Eric Yuan 2011 yılında ayrılarak beraber çalıştığı 40 mühendisle beraber Zoom’u kuruyor.

Müşterilerinden sürekli geribildirim alarak her zaman kendini geliştirmeye çalışan Yuan, ürünün kolayca indirilip kurulması ve kullanılmasını ve 40 dakikaya kadar ücretsiz kullanılmasını deniyor ve bunda da başarılı oluyor.

“Freemium Model” adı verilen bu modelle ürünün tüm fonksiyonlarını belirli bir limite kadar kullandırıyor ve mevcut müşterilerini memnun ederek yolunda büyük bir kararlılıkla devam ediyor.

2013 yılında yalnızca 3 milyon kişi tarafından kullanılan Zoom 2015’de bu rakamı 10’a katlayarak 30 milyon, 2017’de 100 milyon kullanıcı sayısını görüyor.

“Hiç bir zaman çok hızlı büyümek istemedik. Felsefemiz mevcut müşterilerimizi memnun etmek. Her zaman mevcut müşterilerimizden gelen istekleri önceliklendiriyoruz ve biliyoruz ki mevcut müşterilerimizi memnun etmediğimiz sürece yenilerini kazanmak sürdürülebilir değil” Eric Yuan

Korona virüsü hakkındaki diğer haberleri okumak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir