SEC neyin peşinde? Bitcoin fiyatı nasıl etkileniyor?

SEC

SEC neyin peşinde? Bitcoin fiyatı nasıl etkileniyor?

ABONE OL 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto para borsalarına dava açmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Binance CEO’su ve Binance borsasına açılan davanın ardından Coinbase borsasına da dava açılmıştı.

SEC Kararlarından Bitcoin Fiyatı Nasıl Etkileniyor?

Kripto para borsaları ve projeleri ABD’nin yakın markajını daha ciddi hissetmeye başladı. SEC tarafından sıklıkla uygulanan düzenleme baskıları bir kez daha kendini göstermeye başladı.

Geçtiğimiz günlerde Binance borsasına, kurucusu ve aynı zamanda CEO’su olan Changpeng Zhao‘ya dava açılmıştı. Bu haberin ardından Bitcoin 25 bin dolar seviyelerini test etmişti. Dün ise ABD merkezli kripto para borsası Coinbase de SEC‘in dava furyasından nasibini aldı.

Her iki borsanın da en büyük kripto para borsalarından olması sebebiyle Bitcoin fiyatının ciddi oranda düşüşü de beraberinde geldi. Bu yaşananların hemen ardından kripto para yatırımcıları SEC’in neyin peşinde olduğunu merak etmeye başladı.

SEC‘in amaçları arasında kripto paraların menkul kıymet, yatırım sözleşmesi gibi finansal enstrümanlara göre nitelendirilmesi yer alıyor.

Bir diğer dikkat edilmesi gereken konu ise özellikle Coinbase CEO’su Brian Armstrong‘un yapmış olduğu sert eleştirilerin, gözlerin Coinbase borsasına çevrilmesinde etkili rol oynadığına inanılıyor.

Sürecin ilerlemesiyle birlikte netleşen konuların Bitcoin fiyatını doğrudan etkileyeceği ve karara göre fiyatın hareket edeceği biliniyor. Bu haber yazıldığı sırada Bitcoin 26 bin 865 dolar seviyelerinde seyrediyordu.

Coinbase CEO’su Sert Eleştirilerde Bulunmuştu

Kripto para piyasası üzerinde bir kara bulut gibi duran ABD, düzenlemeler ve düzenleme ihtimalleriyle Bitcoin başta olmak üzere birçok kripto parayı doğrudan etkiliyor. Bu düzenlemeler sürerken ABD merkezli Coinbase borsasının kurucusu ve CEO’su olan Brian Armstrong, ABD’nin geride kalacağını ve Çin’in kripto para konusunda önde olacağını ifade etmişti.

Armstrong, ABD’nin projeler üzerinde yaptırımda bulunma ihtimalini değerlendirerek, bu yaptırımların yatırımcıları ABD’den uzaklaştırdığını ifade etmişti. ABD’nin bu hamlelerinin Çin’e fayda sağlayacağını da ifade eden Armstrong, bu konunun bir ulusal güvenlik meselesi olduğunu söylemişti.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir