Rusya memurların kripto para almasını yasakladı!

 Rusya memurların kripto para almasını yasakladı!

Rusya Çalışma Bakanlığı yaptığı açıklamada yerel ve ulusal memurların kripto para alımlarını yasakladı. Yasakla birlikte kripto parası olan bu memurların 1 Nisan‘dan önce sahip oldukları kripto paraları ellerinden çıkarmaları gerekiyor.

Rusya Kripto Para Yasaklarına Devam Ediyor

Rusya Çalışma Bakanlığı internet sitesinden yayınlanan açıklamaya göre yerel ve ulusal memurlarının kripto para alıp satması yasaklandı. Bu yasağı amacı ise yolsuzluğun önüne geçilmesi olarak açıklandı.

Yasağın tüm kamu görevlilerini kapsadığı da belirtildi. Açıklama bu ay çıkarılan bir yasaya dayanarak yapıldı. Rusya‘da yürürlükte olan yasa memurların yabancı bankalardan hesap açmasının yasaklanması başta olmak üzere birçok konuda kısıtlamayı içeriyor. Bu açıklama ile birlikte memurların kripto para yatırımı yapmalarının da önüne geçilmiş oldu.

Dijital Ruble
Dijital Ruble

Dijital Ruble Çalışmaları Duyurulmuştu

Rusya’nın kripto paralara olan olumsuz tavrı biliniyor. Rusya Merkez Bankası geçtiğimiz yılın aralık ayında Dijital Ruble çalışmalarının başladığı duyurmuştu.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, 3 Aralık tarihinde yaptığı açıklamada geliştirilen dijital para biriminin işletme giderlerini azaltacağını ve ticari bankaların komisyon gelirlerini düşürebileceğini söyledi ve açıklamalarına şöyle devam etti:

”Bu, finansal sistem gelişiminde doğal bir adım. Finansal aracıların ekonomi için daha az bir yük haline gelmesi ve tekel olmalarından kâr etmek yerine yeni ürün ve hizmetler ile para kazanmaya başlamaları gerekiyor. Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bundan kesinlikle kazançlı çıkacağına inanıyoruz.

Dijital Ruble için müşterilerin, merkez bankasının ve ticari bankaların etkileşiminin farklı şekilde düzenlendiği fakat avantajların tümünde aynı olduğu birkaç farklı modeli değerlendiriyoruz. Bunlar güvenli ve hızlı ödemeler.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir