Rug pull nedir?

Rug pull nedir

Rug pull nedir?

ABONE OL 

Kripto para piyasasından da aşina olunan terimler arasında rug pull geliyor. Rug pull anlamı en çok merak edilen terimlerin de başında geliyor.

Rug Pull Nedir?

Mevcut para piyasalar tarihinde her dönem dolandırıcılık olmuş ve milyonlarca insan bu mağduriyetlerin mağdurları haline gelmiştir. Kripto para piyasası da finansal bir piyasa olması sebebiyle benzer olayları içerisinde barındırıyor.

Rug pull olarak bilinen ‘halı (kilim) çekme‘ olarak dilimize çevrilen ve yatırımcılara tüm ”hisse veya kripto paranın” satılarak projenin iflas ettirilmesi olarak açıklanabiliyor. Birçok proje geliştiricisi bu yöntemi asla kullanmasa da art niyetli kişiler proje geliştiricisi olarak bir proje geliştiriyor ve bunu alım satıma sunuyor.

Piyasa koşullarında alıcı ve satıcıları oluşan bu projenin hisse veya kripto parası fiyat farketmezsizin alıcılara satılıyor ve fiyatı 0’a düşmesi sağlanıyor. Bu sayede yatırımcılar dolandırılmış oluyor.

Bir insanın ayağının altından halı çekildiğinde nasıl yere düşerse projelerin fiyatı da rug pull ardından 0’a o hızda düşüyor.

Rug pull kavramını en basit ve en sade olarak bu şekilde açıklamak mümkün. Bu kavramı açıkladıktan sonra birçok uzmanın yatırımcılara tavsiyesi olan ”projeleri yeterince araştırma” ifadesine daha fazla dikkat etmek gerekiyor.

Yatırım yapılacak olan proje veya hisselerin detaylarıyla araştırılıp ona göre yapılması gerekiyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir