APR ve APY nedir? Aradaki fark nedir?

APR ve APY nedir?

APR ve APY nedir? Aradaki fark nedir?

ABONE OL 

Kripto para piyasasındaki terimler arasında yer alan APR ve APY‘nin ne olduğu ve arasındaki fark bir hayli merak ediliyor. Merak edilen bu kavramları ne olduğunun ve farklarını sizlere detaylı bir şekilde açıklayacağız.

APR Nedir?

APR dediğimiz kavram aslında Annual Percentage Rate kelimelerinin baş harfinden oluşuyor. Bu kavram da Yıllık Yüzde Oranı olarak dilimize çevriliyor. Kripto para sektöründe ise kripto para cinsinden gelir elde etmek isteyen yatırımcılara, bu hizmeti sağlayanlar tarafından verilen oran olarak biliniyor.

Proje veya yatırım aracı geliştiricileri, yatırımcılara yıllık olarak vaat ettikleri geliri APR cinsinden belirtiyor. APR ve APY arasındaki farkı daha rahat anlatabilmek için APR’nin basit faiz olduğunu söyleyebiliriz.

APY Nedir?

APY dediğimiz kavram aslında Annual Percentage Yield kelimelerinin baş harfinden oluşuyor. Bu kavram da Yıllık Getiri Yüzdesi olarak dilimize çevriliyor.

APR için basit faiz ifadesinin yerini APY’de bileşik faiz almaktadır. APY, yine benzer anlamda yıllık bir getiriyi ifade eder ancak APR’de olduğu gibi faiz oranı yıl içerisinde değişiklik göstermektedir.

APR ve APY Arasında Fark Nedir?

APR’nin basit, APY’nin ise bileşik faizli bir kavram olduğunu belirttik. Aynı tutardaki iki bakiyenizi aynı oranlarla yine kavramlarda belirtildiği gibi yıllık olarak kitlediğini varsayalım.

Bu varsayımla bir yıl sonunda APY gelirinizin APR’den daha yüksek olacağını göreceksiniz. Bunun en temel sebebi ise bileşik faiz gelirinin basit faiz gelirine göre daha fazla olmasıdır.

APY sisteminde dönemsel olarak ana tutar değişiklik göstermekte ve o oranla bakiyede artış yaşanmaktadır.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir