Portekiz kripto para vergilendirmelerine başlayacak! Neler değişecek?

Portekiz kripto para vergi

Portekiz kripto para vergilendirmelerine başlayacak! Neler değişecek?

ABONE OL 

Portekiz, kripto paraları vergilendirmek için çalışmalarını sürdürüyordu. Geçtiğimiz gün yapılan açıklama ile 2023 yılı itibariyle kripto para sayesinde elde edilen kazançlardan yüzde 28 vergi alınmasının plandığı duyuruldu.

Portekiz Kripto Para Vergileri Üzerinde Çalışıyor! Yıllık Plana Dahil Edildi

Ülkeler kripto paralara olan bakış açılarıyla bazen tepki çekebiliyorken bazen de olumlu geri dönüşler alıyor. Kripto para piyasası henüz yeteri seviyede gelişmişlik gösterememişken ve muğlak olan birçok konu varken Portekiz vergi konusuna el attı.

Portekiz kripto para vergilendirmelerine başlayacak!

2023 bütçesi hazırlayan Portekiz, bu bütçede kripto paralardan yüzde 28 vergi almayı planlıyor. Satın aldığı kripto parayı bir yıldan uzun tutan vatandaşların bu vergiden muaf tutulacağı ve ayrıca yapılacak olan kripto para transferlerinden de yüzde 4 vergi alınması planlanıyor. Bütün bu vergilere ek olarak damga vergilerinin de alınmasının söz konusu olduğu da özellikle belirtildi.

Portekiz’in böyle bir adım atmasındaki en önemli sebep ise İspanya ve Fransa‘da kripto para vergisi ödemek istemeyen kişilerin Portekiz’e yerleşmesi. Bu konuda Portekiz’in net bir adım atacağı da gelen açıklamalar arasında yer alıyor.

Hindistan Kripto Para Vergileriyle Yatırımcıları Zora Sokmuştu

Hindistan kripto paralara olan sert tavrıyla biliniyor. Bu tavrını da yasaya çeviren Hindistan, 1 Nisan‘da yürürlüğe giren yüzde 30’luk verginin ardından yeni bir vergiyle daha sektöre darbe vuruldu.

Nomics tarafından paylaşılan verilere göre 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren yeni vergiyle birlikte hacim 3’te 1 oranında düştü. Hindistan merkezli ve Binance destekli WazirX isimli kripto para borsasındaki işlem hacmi 1 Temmuz’da 5.36 milyon dolar olarak kaydedildi. Bir önceki gün ise hacim 14.53 milyon dolar olarak kayıtlara geçmişti.

1 Nisan tarihinde yürürlüğe giren yasa, elde edilen gelirlerin yüzde 30‘unun vergi olarak ödenmesini kararlaştırmıştı. 1 Temmuz itibariyle yürürlüğe giren yasada ise 127 dolar ve üzeri alım satım işlemlerinden yüzde 1 vergi alınması kararlaştırıldı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir