OECD kripto para vergi standartları üzerinde çalışıyor

 OECD kripto para vergi standartları üzerinde çalışıyor

OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) kripto paraların giderek yaygınlaşması ve birçok kişi tarafından ‘şimdilik‘ yatırım aracı olarak kullanılmasını yakından takip ediyor. Ancak şu an birçok ülkede herhangi bir vergi düzenlemesinin bulunmaması OECD‘yi harekete geçirdi.

OECD Kripto Para Vergi Standartlarını Gündemine Aldı

Birçok ülke kripto para düzenlemeleri üzerinde çalışsa da resmi olarak herhangi bir açıklama bulunmuyor. Birkaç ülke dışında diğer ülkelerde kripto para borsaları rahatlıkla faaliyet gösteriyor ve bu sayede kripto para satın almak isteyen yatırımcılar hiçbir engelle karşılaşmıyor.

OECD Kripto Para Vergi Standartlarını Gündemine Aldı

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 36 ülkenin üye olduğu OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı) çalıştığı vergi standartlarını 2021 yılında hazır hale getirerek OECD üyelerine sunacak. Vergilendirmenin ana konusunu kripto para ile elde edilmiş kazançlar olacak.

OECD geçtiğimiz ay konu ile ilgili detaylı inceleme yapmış ancak bir sonuç açıklamamıştı. Ancak kripto para vergi standartlarının oluşturulmasının gerekliliği giderek artıyor. Bugüne kadar kripto para ile ilgili düzenlemelerin kara para aklama ve terör faaliyetlerinde kullanılması ile ilgili olması vergi konusunun göz ardı olmasına sebep olmuştu. Ancak OECD konu ile ilgili kararlılığını vurguluyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir