NASA’dan Ay yürüyüşü planı

 NASA’dan Ay yürüyüşü planı

NASA‘dan Ay yürüyüşü planı bu yıl Ay’a çıkışın 50. Yılını kutlayacak. Kadın astronotların Ay yürüyüşü yapacağı duyurulunca bilim dünyasında büyük bir heyecan yaratmıştı. Daha sonra yapılan açıklamada yürüyüş için gerekli olan ekipmanların hazır olmamasından dolayı ertelendiğini açıklamıştı. Uluslararası Uzay İstasyonu’nun gerekli ekipmanları sağlayamaması büyük bir ilgi odağı olmuştu.

NASA’dan Ay yürüyüşü planı kadın astronotlar aya ayak basacak!

Sonunda NASA’dan  bir açıklama geldi. Kadın astronotlar Christina Koch ve Jessica Meir, 21 Ekim tarihinde ilk kadın astronot Ay yürüyüşüyle tarih yazabilir. Gerekli kıyafetlerin kadınlar için yapılmış olması bu ay yapılacak göreve katılabileceklerine işaret ediyor olabilir.

Jessica Meir, yaklaşmakta olan yürüyüş için heyecanlı olduğunu ve  uzay yürüyüşü gerçekleştirmek için tam donanımlı olduklarını açıkladı. Son göreve yapılamayacağını büyük bir talihsizlik olduğunu ama kadın astronotlara uygun boyutta ekipmanların temin edildiğini bildirdi.

NASA, kadın astronotlar için ekipmanların büyük olmasından dolayı görev değişikliği yapmış, Jessica Meir bu göreve dahil olamamıştı. Kadın astronot tarafından en uzun tek uzay uçuşunu gerçekleştirme rekorunu kırmaya çalışan Christina Koch ise yaptığı açıklamada kadınların başarısının ve temsilinin öneminin bir kez daha belirtmişti.

Bu gelişmelerden daha sonra NASA yaklaşan uzay yürüyüşünün detaylı açıklamasını resmi twitter hesabından paylaşmıştı. Meir, yürüyüşün daha sağlıklı olabilmesi için uzaya yürüyüşüne uygun kıyafetlerinin güç kaynağını yeni lityum iyon pillerle değiştirileceğini açıkladı. Uzay yürüyüşüne katılacak diğer astronotlar ise Andrew Morgan ve Luca Parmitano olacak.

İlginizi Çekebilir

> Apple CEO’sundan kripto para açıklaması

> Elon Musk yeni uzay aracı Starship’i tanıttı

> NASA kripto para deneyimi olan bilim adamı arıyor

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir