Elon Musk yeni uzay aracı Starship’i tanıttı

 Elon Musk yeni uzay aracı Starship’i tanıttı

Elon Musk, kurucusu ve CEO’su olduğu SpaceX’in yeni uzay aracı Starship’i tanıttı. Mars, Ay ve Güneş Sistemi’ndeki herhangi bir noktaya insan ve yük taşıyabilecek olan araç, görevini tamamladıktan sonra Dünya’ya dönerek dikey iniş yapacak şekilde tasarlandı.

SpaceX’in Teksas’daki tesislerinde Starship’in tanıtımını yapan Musk, yeni uzay aracının bir iki ay içinde ilk görevi için fırlatılacağını söyledi. Aracın ilk uçuşunda dünyaya dönmeden önce yaklaşık 20 kilometre yüksekliğe çıkması hedefleniyor.

 

Musk’a göre uzay araçlarının tek kullanımlık olmaktan çıkıp uzun ömürlü hale getirilmesinin uzay yolculuğunun sürdürülebilirliği için çok gerekli bir durum.

Ayrıca gezegenler arası yolculuk yaparken Starship’in nasıl yakıt alacağını da açıklayan Musk, bu projesiyle oldukça şaşırttı. Starship’in yakıtını dolduracağı kaynak ikinci bir Starship.

Musk’ın açıklamalarına göre Starship’in yakıt ikmali yapabilmesi, uzay gemisinin Dünya’nın yörüngesinden çıkarken tam depo yakıta sahip olmasını sağlayacak.

Elon Musk düzenlediği bir etkinlikte yeni uzay aracı Starship’i tanıttı ve çok gezegenli yaşamın ciddi anlamda ilk adımlarını atan Musk, Starship’in geldiği nokta için epey heyecanlı görünüyor.

Starship’in tınıtımı ile ilgili de Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı’ndan (NASA) sitem geldi.

NASA Başkanı Jim Bridenstine, tanıtım öncesinde paylaşılan bir yorumda, “SpaceX’in duyurusunu merakla bekliyorum. Aynı zamanda Commercial Crew projesi yıllardır geri kalmış durumda. NASA, Amerikan halkının vergilerine yapılan yatırımlar için de aynı derecede hevesli olmanızı bekliyor.” dedi.

Uzayda yaşamı ve gezegenler arası seyahati mümkün kılan Starship’in sektörde şimdiden büyük bir ivme kazandığını ve heyecanla beklendiğini söyleyebiliriz. Projesinde şimdiden Elon Musk’a başarılar diliyoruz.

 

İlginizi çekebilir

Apple yeni yapay zeka sistemi Overton’u tanıttı

En iyi fotoğraf çeken telefonlar

FM 2020 hakkında bilgiler

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir