Milli savaş uçağı yazılım çalışmaları başladı

Milli savaş uçağı yazılım çalışmaları başladı

Milli savaş uçağı yazılım çalışmaları başladı

ABONE OL 

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yürütülen milli savaş uçağı için çalışılan Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi için savunma sanayisinde güç birliği oluşturuluyor.

Hava Kuvvetleri ve HAVELSAN Milli savaş uçağı için güçlerini birleştirdi

HAVELSAN Genel Müdürü Hamdi Atalay, MMU projesinin ülke adına gurur verici bir yapısı olduğunu ve proje sonunda ortaya çıkacak olan 5. nesil savaş uçağının Türkiye’ye seviye atlatacağını belirtti. Atalay “Uçağın hangardan çıkışı için 2023 yılı öngörülüyor. İstenen noktaya gelmesi için uzun yıllar çalışacağımız bir proje. 5’inci nesil olması dolayısıyla ‘uçan bilgisayar’ diyebileceğimiz bir ürün. 20 milyon satır civarında yazılımın üzerinde koşacağı, yüzlerce modül yazılımın birlikte çalışacağı bir uçan bilgisayar. Dolayısıyla HAVELSAN’ın projenin ana oyuncularından biri olması çok doğal.” açıklamasını yaptı.

“Geçmişte pek çok büyük projede milyon satırlık benzer işler yaptık. Advent Savaş Yönetim Sistemi’nde 10 milyon, Hava Kuvvetleri Bilgi Sistemi’nde 15 milyon satır kod yazdık. Bu büyüklükte işlerin hem modüler geliştirilmesi hem o modüllerin birlikte yüksek performansla çalışması deneyimi bizde vardı. Aynı zamanda halen yürütmekte olduğumuz, dünyadaki iddialı firmalardan biri olduğumuz uçak simülatörü alanındaki yetkinliğimiz de bu projeye önemli katkılar sağlayacaktır. F16 uçaklarından eğitim uçaklarına, helikopterden çok değişik hava ve kara araçlarına çeşitli tipteki ürünlerin simülatörlerini yaptık. Simülatör alanındaki deneyimimizin burada çok önemli katkıları ve faydaları olacağını düşünüyoruz.”

Bugüne kadar işin genellikle mekanik ve konsept tasarımları üzerine yoğunlaşıldığı için projede isimlerinin çok duyulmadığını ancak artık yazılım aşamasına gelindiği için HAVELSAN’ın rolünün yeni ortaya çıktığı belirtildi.

“Artık işin teknolojik, yazılım ve operasyonel konuları da tasarlanıp konuşulur hale geldi. Dolayısıyla bizim rolümüz de burada ortaya çıktı. Bunun doğal sonucu olarak Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) gibi iş ortaklarıyla yapılan değerlendirme sonucu bizim de bu projeye dahil olmamıza karar verildi. Bunun üzerine sadece bu işe çalışacak bir direktörlük oluşturduk, Milli Muharip Uçak Direktörlüğümüzü kurduk. Başına da Hava Kuvvetlerinde ve F35 projesinde çalışmış bir arkadaşımızı getirdik. Dolayısıyla F35 projesindeki deneyimleri, Hava Kuvvetleri ve HAVELSAN deneyimiyle birleştirerek bu projeye çok önemli katkılar sunabileceğimizi düşünüyoruz.”

Yaklaşık 20 milyon satırlık bir yazılım işi olacağı düşünülen projede 400-500 arası mühendisten oluşan bir ekip kurulduğunu ve bu ekibin çok yakın zamanda TUSAŞ içinde bulunan MMU ekiplerinin çalıştığı binada yerlerini alacakları belirtildi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Girişimcilik kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir