Microsoft’un Activision’u alması incelenecek

Microsoft'un Activision'u alması incelenecek

Microsoft’un Activision’u alması incelenecek

ABONE OL 

Geçtiğimiz ay Microsoft Activision Blizzard‘ı satın alarak büyük bir sürprize imza atmıştı, Bloomberg‘in haberine göre Federal Ticaret Komisyonu tarafından bu satın alım incelenmeye alınacak.

Microsoft’un Activision’u Alması İncelenecek

68,7 milyar dolarlık bir satışla Microsoft bünyesine geçen Activision şirketi, bünyesinde barındırdığı önemli popüler oyunlar nedeniyle birçok soru işaretiyle karşı karşıya kalmıştı. Yayınlanan rapora göre Federal Ticaret Komisyonu, Microsoft’un bu satın alımla ilgili büyük oyunların farklı platformlardan çekilmesi durumunda Sony gibi şirketlere vereceği zararı incelemeye aldı.

Microsoft’un açıklamasına göre Haziran 2023’e kadar bitirilmesi beklenen anlaşma için böyle bir inceleme olması olumsuz bir hava yaratmış olsa da geçtiğimiz haftalarda Xbox Başkanı’ndan önemli bir açıklama gelmişti.

Call of Duty PlayStation’a Gelecek Mi?

Call of Duty oyununun büyük çoğunlukta PlayStation oyun konsollarında oynanması nedeniyle Microsoft’un ve Xbox’ın alacağı tutum fazlasıyla merak ediliyordu. Durumla ilgili Xbox’ın başkanı Spencer ve Sony’deki bazı yöneticiler yakın zamanda bir görüşme yaptı. Muhtemelen Sony, oyun serisinin yeni oyunlarının PlayStation’da devam etmesi gerektiğini belirtmiş olacak ki Spencer’ın da olumlu tutumu bir anlaşmaya varılmasını sağladı. İşte o Tweet:

“Bu hafta Sony’deki liderlerle iyi görüşmeler yaptık. Activision Blizzard’ı satın aldıktan sonra mevcut tüm anlaşmaları yerine getirme niyetimizi ve Call of Duty’yi PlayStation’da tutma arzumuzu onayladım. Sony, sektörümüzün önemli bir parçasıdır ve ilişkimize değer veriyoruz.” açıklamasıyla birlikte Call of Duty serisinin yeni oyunlarının da PlayStation oyun konsollarında ve mağazasında yer alacağını gönül rahatlığıyla öğrenmiş bulunmaktayız.

Geçmişte Federal Ticaret Komisyonu, NVIDIA’nın 40 milyar dolara ARM satın almasını engellemek amacıyla dava açmıştı, benzer bir şeyle karşılaşır mıyız bilmiyoruz ancak durum satın alım sürecini uzatacak gibi görünüyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.