Microsoft Edge, Cryptojacking vakalarını durduracak

Microsoft Edge, Cryptojacking vakalarını durduracak

ABONE OL 

Microsoft Edge, Cryptojacking vakalarını durduracak. Microsoft’un tarayıcısı olan Edge son zamanlarda büyük artış gösteren Cryptojacking isimli saldırı türüne karşı koyabilecek. Kripto paraların birçoğu madencilik yapılarak üretiliyor. Bu madencilik ise bilgisayar sistemleri üzerinden gerçekleşiyor. Peki nedir bu Cryptojacking? 

Cryptojacking olarak adlandırılan ve fotoğraflara kod ekleme aracılığıyla başkalarının cihazları üzerinden kripto para madenciliği yapmaya yarayan bir saldırı türüdür. Dünya üzerinden 50.000’den fazla sitede bu saldırının kullanıldığı tahmin ediliyor. Bu kod sayesinde fotoğrafı bilgisayarına indiren kişilerin bilgisayarları kripto para madenciliği yapmaya başlıyor ve cihazınızda yavaşlama problemleri baş gösteriyor. Böylesine önemli bir konuyu Microsoft Edge göz ardı etmeyerek kripto para madenciliği yapmak isteyen kötü yazılımlara izin vermiyor.

Microsoft Edge, Cryptojacking vakalarını durduracak

Örnek vermek gerekirse geçtiğimiz günlerde hayatını kaybeden NBA yıldızı Kobe Bryant‘ın duvar kağıdına gizli bir cryptojacking kodu bulunmuştu. Windows bu kötü yazılımı  Windows Defender SmartScreen isimli program aracılığıyla bulmuş ve saldırı sistemi engellenmişti.

Kobe Bryant hırsızların hedefi oldu

Microsoft Edge yöneticilerin yaptığı açıklamaya bu tarz bir hırsızlık vakasına karşı önlemlerin alındığı belirtti. Microsoft Edge Cryptojacking PUA (Potentially Unwanted Apps – Potansiyel Olarak İstenmeyen Uygulamalar)’ya dahil edildi. Yani Microsoft Edge kullanıcıların indireceği herhangi bir görselde Cryptojacking olmasına izin verilmiyor.

 

Daha fazla haber için TwitterInstagramTelegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir

Çin’de Bitcoin’e olan ilgi artıyor

En büyük 10 kripto para – 9 Şubat 2020

Bitcoin işlem rekoru kırdı

“Microsoft Edge, Cryptojacking vakalarını durduracak” için 0 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir