Mehmet Şimşek kripto para açıklaması yaptı: Az kaldı!

Mehmet Şimşek kripto para

Mehmet Şimşek kripto para açıklaması yaptı: Az kaldı!

ABONE OL 

Hazine ve Maliyet Bakanı Mehmet Şimşek, kripto para düzenlemesiyle ilgili yeni bir açıklama daha yaptı. Şimşek, son aşamaya gelindiğini belirtti.

Mehmet Şimşek Kripto Para Açıklaması Yaptı

Kripto para düzenlemesi ülkemizde henüz hayata geçmiş değil. Hazine ve Maliye Bakanlığı‘nın bu konudaki çalışması sürerken Hazine ve Maliyet Bakanı Mehmet Şimşek, konu hakkında yaptığı açıklama yaptı. Bu açıklamasında ”Kripto varlıklara ilişkin yasal düzenlemede son aşamaya gelindi” ifadesini kullandı.

Mehmet Şimşek kripto para

Anadolu Ajansı’nın haberinde yer alan açıklamada Mehmet Şimşek şu ifadeleri kullandı:

Kripto varlık alım satım platformlarına SPK tarafından lisans verilecek, finansal kuruluşlara benzer olarak asgari faaliyet şartları zorunluluğu getirilecek. Bunlar kurucu ve yöneticilere ilişkin şartlar, organizasyonel yükümlülükler, sermaye şartı, bilgi işlem altyapısı yükümlülükleri şeklinde olacak. Faaliyet şartlarının detayları ikincil düzenlemeyle belirlenecek. Tabi bu düzenlemeleri yaparken bazı tanımları da yapmak gerekiyor.

Uluslararası düzenlemelerle uyumlu olacak şekilde kripto varlık, cüzdan, kripto varlık hizmet sağlayıcı, kripto varlık saklama hizmeti ve kripto varlık alım-satım platformu tanımlarına yer verildi. Taslağımızda kripto varlıklar geniş anlamda tanımlandı. Buna göre, kripto varlık, ‘Dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak elektronik olarak oluşturulup saklanabilen, dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan ve değer veya hak ifade edebilen gayrimaddi varlıklar’ olarak tanımlandı.

Belirli sınırlar dahilinde yapılacak tanımların ileride ortaya çıkabilecek farklı kripto varlıkları kapsamayabileceği değerlendirilerek, tanımın en kapsayıcı şekilde oluşturulması amaçlandı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir