Ledger kullanıcıları hacklendi! 1.15 milyon XRP çalındı

 Ledger kullanıcıları hacklendi! 1.15 milyon XRP çalındı

Kripto para yatırımcıları, yatırımlarını güvenli bir yerde tutmak için soğuk cüzdanları (internet ile bağlantısı olmayan cüzdan) kullanıyor. Ancak soğuk cüzdan kullanan yatırımcıların bir hayli dikkatli olması gerekiyor. Oltalama (phishing) riskiyle karşı karşıya olan soğuk cüzdan kullanıcıları bir saldırıya uğradı ve Ledger isimli soğuk cüzdanlarından 1.15 milyon XRP (290 bin dolar) çaldırdı.

Ledger Kullanıcıları Hacklendi!

Ledger isimli soğuk cüzdanı kullanan yatırımcılar bir oltalama (phishing) saldırısı ile karşı karşıya kaldı. Ledger sistemine bağlanarak yatırımlarını kontrol etmek amacıyla giriş yapmaya çalışan kullanıcılara Ledger internet sitesinin bir harfi değiştirilmiş bir versiyonu ile oltalandı.

e‘ harfi yerine ‘‘ harfi kullanan saldırganlar kullanıcılara güncelleme varmış gibi bildirimde bulunan hackerlar, Ledger kullanıcılarının güncelleme sandıkları yazılımı indirmesini sağlayınca yatırımlara ulaştı. Toplamda 1.15 milyon XRP çalındığı olaydaki zarar 290 bin dolar.

2018 yılında aynı saldırı tipi Binance kullanıcıları için denenmişti. URL kısmındaki adresin Binance yerine Biṇaṇce olduğunu fark etmeyen kullanıcılar, giriş yaparak hackerların hesaplarına erişmesine istemeden de olsa izin vermişlerdi.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir