En büyük 10 kripto para – 8 Kasım 2020 (VİDEO)

 En büyük 10 kripto para – 8 Kasım 2020 (VİDEO)

En büyük 10 kripto para serisine devam ediyoruz. (En büyük 10 kripto para – 8 Kasım 2020)

Bitcoin 15.000 dolar seviyelerinden alıcı buluyor. Bitcoin dominasyonu %0.7 artarak %64.3’ya yükseldi. Bitcoin’in kripto para piyasasındaki 23 milyar dolar artarak 277 milyar dolara seviyelerine geriledi. Kripto para piyasasının toplam hacmi 33 milyar dolar artarak 432 milyar dolar olarak kayıtlara geçti.

Coinmarketcap sitesinin verilerinden alınmıştır.

Bu Hafta Yaşanan Kripto Para Gelişmeleri

  • Çin Merkez Bankası (PBoC) tarafından geliştirilen Dijital Yuan giderek yaygınlaşıyor ve pilot bölgede kullanımı artıyor. Çin Merkez Bankası Başkanı Yi Gang tarafından yapılan açıklamalara göre Dijital Yuan ile 2 milyar yuan (299 milyon dolar) değerinde 4 milyon işlemin gerçekleştiğini ifade etti.
  • Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde Dijital Euro ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

 ”Hala değerlendirme sürecindeyiz, fakat tüketicilerin ve Avrupalıların tercihlerini gerçekten ifade edebilmesi ve Dijital Euro kullanmaktan memnun olup olmayacaklarını söylemeleri için halk müzakeresi başlattık. Avrupalılar harcama, birikim ve yatırım için dijital yollara giderek daha fazla yönelirken, gerektiğinde bir Dijital Euro oluşturmaya hazır olmalıyız.”

  • Güney Kore gizlilik esasına dayanan kripto paraları yasaklamaya başlıyor. 30’dan fazla gizlilik esaslı kripto parayı yasaklamaya hazırlanan Güney Kore yeni düzenlemeler üzerinde çalışıyor.
  • Ethereum işlem ücretleri DeFi (Merkeziyetsiz Finans) projeleriyle birlikte giderek artmıştı. Eylül ayında işlem ücretleri, Bitcoin işlem ücretlerini aşmıştı. DeFi projeleri popülerliğini yitirmeye başlayınca işlem ücretleri de yüzde 65 oranında düşüş yaşadı.
  • Dünyanın en popüler oyun konsollarından olan Atari için kripto para çıkaracağını açıklayan şirket ön satışları 0.25 dolar fiyatıyla gerçekleştirmişti. Ön siparişlerden sonra listelenen Atari Token (ATRI) fiyatı adeta çakıldı.
  • 2015 yılından beri hareket etmeyen Bitcoin cüzdanlarından birisi dün harekete geçti. İçerisindeki 69.369 Bitcoin‘i başka anonim bir hesaba gönderen kişinin bu hareketle neyi amaçladığı bilinmiyor. Bu işlem için 0.00087980 Bitcoin ödeyen cüzdan sahibi transferi gerçekleştiği zamanın kuru ile 9.55 dolar ödeme yaptı. Ancak gelen son haberlere göre ABD Adalet Bakanlığı bu Bitcoin’lere el koyduğunu açıkladı.
  • Tether (USDT) hacmi 17 milyar doları görerek kendi rekorunu kırdı ve en büyük sabit fiyatlı kripto para oldu. Kripto paralar arasında Bitcoin ve Ethereum‘un ardından en büyük değere sahip olan Tether (USDT) hacmi son 24 saatte 60.7 milyar dolara ulaştı.
  • Japon varlık yönetim şirketi SBI, SBI E-spor takımına transfer ettiği dört yeni oyuncunun maaşını XRP olarak ödeneceğini duyurdu. E-Spor oyuncuları maaşlarını bu şekilde almak istemeleri kripto paraların kullanımının yaygınlaşması adına sevindirici bir gelişme olarak kabul ediliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir