Kanada Merkez Bankası’ndan kripto para hamlesi

 Kanada Merkez Bankası’ndan kripto para hamlesi

Kanada Merkez Bankası’ndaki sızıntılar, yetkililerin ulusal bir kripto para biriminin gelişmesini düşündüğünü gösteriyor. Herkesin aklındaki soru şu: Merkez Bankalarının yavaş yavaş kendi kripto para projelerini (CBDC) geliştirmeye başlamaları Bitcoin için bir tehdit oluşturur mu? Kanada Merkez Bankası’ndan kripto para hamlesi geliyor.

Kanada Merkez Bankasının ulusal bir kripto para birimi geliştirmeyi düşündüğünü iddiası ortaya atıldı. Kanada Merkez Bankası’ndan kripto para hamlesinin bir diğer amacının ise kendi kripto para projelerini geliştiren devletlerden geri kalmamak için olduğu düşünülüyor. Kanada Merkez Bankası‘nın bu proje ile ilgili çekindiği bazı konuların olduğu da ortaya atılan iddialar arasında. Kripto para fiyatlarındaki oynaklık ve yasal düzenlemelerin yetersiz olması çekinilen konuların başında geliyor.

Tüm bu yeni kripto para birimleri, herhangi bir hükümet tarafından denetlenmiyor ancak hükümetler biraz daha fazla söz sahibi olmak istiyorlar. Geçtiğimiz günlerde dünyanın bir çok ülkesinin kendi kripto parasını üretmek yerine var olan paralarının dijital versiyonlarını (CBDC) çıkararak blokzincir (blockchain) çağına ayak uyduracaklarını söylemeye başladı. Ancak gidişatın ne yönde olduğunu henüz kimse bilmiyor. Gerçekten projelerini geliştiriyorlar mı yoksa 217 milyar dolarlık bir kripto para piyasasına rakip olsun diye mi oluşturacakları insanları düşündürüyor.

Devletlerin bu girişimleri Bitcoin’i alt etmeye çalışmak olarak yorumlanıyor. Çünkü herhangi bir devlet böyle bir proje oluşturduğunda, hızlı ve güvenilir olacaklarına insanların inanması daha kolay olacaktır. Kripto para sahibi şirketler ise kendilerinin tamamen kişilerin yatırımlarının güvenliklerini kendilerinin sağlayabileceklerini söylüyorlar. Devletlerin son zamanda hızlanan çalışmalarıyla gerçekten neler olacağı merakla bekleniyor.

 

İlginizi Çekebilir

En büyük 10 kripto para – 18 Ekim 2019

İnsanlar neden kripto paralara yöneliyorlar?

G7 Zirvesinden kripto para açıklaması

 

 

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir