iPhone USB-C portuyla yakında karşımıza çıkacak! Apple yöneticisi açıkladı

iPhone USB-C portu

iPhone USB-C portuyla yakında karşımıza çıkacak! Apple yöneticisi açıkladı

ABONE OL 

Apple, kendi portu Lightning’i kullanmaya devam ederken özellikle Avrupa Birliği tarafından USB-C portunu kullanmasına yönelik karar alınması Apple‘ı da harekete geçirdi. Apple yöneticisi memnun olunmayarak da olsa USB-C portunun kullanılmaya başlanacağını açıkladı.

iPhone USB-C Portuyla Gelecek!

Apple Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, yaptığı açıklamada Apple’ın istemeyerek de olsa USB-C kullanmaya başlayacağını açıkladı. Wall Street Journal’a konuşan Joswiak, USB-C girişli iPhone için tarih vermedi.

Ancak Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz günlerde aldığı kararı üstü kapalı bir şekilde eleştirdi. Joswiak, Apple’ın USB-C girişi kullanmaya başlamasıyla ciddi bir elektronik atık oluşacağını da ifade etti.

USB-C girişli iPhone
iPhone USB-C portuyla yakında karşımıza çıkacak! Apple yöneticisi açıkladı

Avrupa Birliği USB-C Kararını Açıkladı

Avrupa Birliği, USB-C ile ilgili nihai kararını verdi. Bu karara göre Avrupa Birliği sınırları içerisinde 2024 yılından itibaren USB-C zorunlu hale getirdi. Daha öncede benzer bir karar açıklanmıştı ancak bugün alınan karar oylandı ve resmen hayata geçti.

Samsung başta olmak üzere Android telefon üreticileri tarafından USB-C portu akıllı telefonlarda kullanılıyor. Ancak Apple, Lightning portunu iPhone ve iPad modellerinde hala kullanıyor.

Avrupa Birliği tarafından alınan bu karar aslında doğrudan Apple’a yönelik olduğu düşünülüyor. Çünkü diğer akıllı telefon üreticileri birkaç yıldır USB-C portunu hem akıllı telefonlarında hem de tablet modellerinde kullanıyor.

Apple’ın konu ile ilgili henüz bir açıklaması yok ancak yakın zamanda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir