Avrupa Birliği USB-C kullanımını zorunlu hale getirdi!

Avrupa Birliği USB-C

Avrupa Birliği USB-C kullanımını zorunlu hale getirdi!

ABONE OL 

Avrupa Birliği bir süredir üzerinde tartıştığı konuda karar verdi. Akıllı telefon üreticilerini yakından ilgilendiren bu gelişmeye göre 2024 yılından itibaren Avrupa Birliği’nde satışa sunulacak akıllı telefonlarda USB-C portu yer alması gerekecek.

Avrupa Birliği USB-C Kararını Açıkladı

Avrupa Birliği, USB-C ile ilgili nihai kararını verdi. Bu karara göre Avrupa Birliği sınırları içerisinde 2024 yılından itibaren USB-C zorunlu hale getirdi. Daha öncede benzer bir karar açıklanmıştı ancak bugün alınan karar oylandı ve resmen hayata geçti.

Samsung başta olmak üzere Android telefon üreticileri tarafından USB-C portu akıllı telefonlarda kullanılıyor. Ancak Apple, Lightning portunu iPhone ve iPad modellerinde hala kullanıyor.

Avrupa Birliği tarafından alınan bu karar aslında doğrudan Apple’a yönelik olduğu düşünülüyor. Çünkü diğer akıllı telefon üreticileri birkaç yıldır USB-C portunu hem akıllı telefonlarında hem de tablet modellerinde kullanıyor.

Apple’ın konu ile ilgili henüz bir açıklaması yok ancak yakın zamanda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Avrupa Birliği USB-C kullanımını zorunlu hale getirdi!

Avrupa’da En Çok İlgi Gören Akıllı Telefon Markaları

Açıklanan raporlara göre Samsung ve Xiaomi gibi dev markalarda küçük de olsa düşüş yaşanırken Realme markasının gösterdiği yüzde 177‘lik artış dikkat çekti.

2022 ilk çeyrek raporlarına göre Samsung, yüzde 35 ile birinci sırada yer alırken Apple yüzde 21, Xiaomi yüzde 20‘lik pazar payında kaldı.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir