iPhone 15 Pro sızıntıları gelmeye başladı! Ses tuşları değişiyor

iPhone 15 Pro sızıntıları

iPhone 15 Pro sızıntıları gelmeye başladı! Ses tuşları değişiyor

ABONE OL 

Apple, eylül ayında iPhone 14 serisini duyurdu. Henüz üzerinden 2 ay geçmemişken iPhone 15 serisi sızıntıları karşımıza çıkmaya başladı. iPhone 15 Pro detaylarını barındıran sızıntı ses tuşlarının değişeceğini iddia ediyor.

iPhone 15 Pro Sızıntıları Başladı

Apple sızıntılarıyla isminden sık sık söz ettiren Ming Chi-Kuo, iPhone 15 Pro modeliyle ilgili sızıntılardan bahsetti. Bu sızıntılara göre iPhone 15 Pro modelinin ses tuşlarında köklü bir değişiklik yapılacak. iPhone 7’de yer alan Home tuşunun yarı dokunmatik yarı fiziksel tuş yapısı ‘Taptic Engine‘ olarak karşımıza çıkmıştı.

iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max modellerinde ses açma ve ses kısma tuşlarının Taptic Engine olarak ve tasarımıyla karşımıza çıkacağı iddia edildi. Bu tuş detayının dışında iPhone 15 serisinin en büyük değişikliklerinden birisi de USB-C portu olacak.

Serinin duyurulmasına 10 aydan uzun bir zaman var ancak sızıntılar şimdiden karşımıza çıkmaya başladı.

iPhone 15 Pro sızıntıları gelmeye başladı! Ses tuşları değişiyor

iPhone USB-C Portuyla Gelecek!

Apple Pazarlamadan Sorumlu Başkan Yardımcısı Greg Joswiak, yaptığı açıklamada Apple’ın istemeyerek de olsa USB-C kullanmaya başlayacağını açıkladı. Wall Street Journal’a konuşan Joswiak, USB-C girişli iPhone için tarih vermedi.

Ancak Avrupa Birliği’nin geçtiğimiz günlerde aldığı kararı üstü kapalı bir şekilde eleştirdi. Joswiak, Apple’ın USB-C girişi kullanmaya başlamasıyla ciddi bir elektronik atık oluşacağını da ifade etti.

Avrupa Birliği USB-C Kararını Açıkladı

Avrupa Birliği, USB-C ile ilgili nihai kararını verdi. Bu karara göre Avrupa Birliği sınırları içerisinde 2024 yılından itibaren USB-C zorunlu hale getirdi. Daha öncede benzer bir karar açıklanmıştı ancak bugün alınan karar oylandı ve resmen hayata geçti.

Samsung başta olmak üzere Android telefon üreticileri tarafından USB-C portu akıllı telefonlarda kullanılıyor. Ancak Apple, Lightning portunu iPhone ve iPad modellerinde hala kullanıyor.

Avrupa Birliği tarafından alınan bu karar aslında doğrudan Apple’a yönelik olduğu düşünülüyor. Çünkü diğer akıllı telefon üreticileri birkaç yıldır USB-C portunu hem akıllı telefonlarında hem de tablet modellerinde kullanıyor.

Apple’ın konu ile ilgili henüz bir açıklaması yok ancak yakın zamanda bir açıklama yapılması bekleniyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve YouTube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir