İnternette hız rekoru kırıldı! Saniyede 44,2 terabayt

İnternette hız rekoru kırıldı! Saniyede 44,2 terabayt

İnternette hız rekoru kırıldı! Saniyede 44,2 terabayt

ABONE OL 

Avustralya’da araştırmacılar tarafından internet bağlantı hızı rekoru kırıldı ve saniyede 44,2 terabayt hızla dünyanın en yüksek internet hızına ulaşıldı. Bu hız 1080p çözünürlükte bir filmi bir saniyede indirebilir.

İnternette hız rekoru kırıldı! Saniyede 44,2 terabayt

Monash, Swinburne ve RMIT üniversiteleri ortak bir çalışma ile Melbourne’ün internet altyapısı ile gerçekleştirilen çalışmada veri transferi için yüzlerce kızılötesi lazer içeren micro-comb optik çip kullanıldı.

Dünyanın en hızlı internetini kullanan Singapur’un internet hızının saniyede ortalama 197,3 megabayt olduğu belirtiliyor ve bu hız, Melbourne’de ulaşılan hızın neredeyse milyonda biri.

Monash Üniversitesi araştırmacısı Dr. Bill Corcoran, bir haber sitesine “Dünya genelinde bu teknolojiyi ticari aşamaya taşımak için bir tür bir yarış var. Çünkü, micro-comb teknolojisini mevcut fiber-optik altyapısıyla çok geniş bir alanda kullanmak mümkün” açıklamasını yaptı.

Dr. Corcoran, “İki üç yıl içinde laboratuvarlarda bizimkine benzer cihazların üretileceğini ve beş yıl içinde bunun ticari kullanımımın başlayacağını tahmin ediyoruz” diye konuştu.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir