Intel yeni işlemcisini duyurdu: Tremont

 Intel yeni işlemcisini duyurdu: Tremont

Intel Microsoft’a özel olarak ürettiği Tremont işlemcisini duyurdu. Microsoft’un önümüzdeki yaz tanıtacağı Surface Neo’ya güç verecek olan Intel Tremont işlemci, düşük güç tüketimi özellikleriyle donatılacak.

Intel, 2020 yaz dönemine damga vurması beklenen, Microsoft Surface Neo’da kullanılacak olan Tremont CPU’nun genel mimari hatlarını paylaştığı bir videoyla duyurdu.

Özellikle hem akıllı telefon, hem tablet hem de dizüstü bilgisayar olarak kullanılabilecek olan Surface Neo, birçok cihazı tek bir cihaz üzerinde toplayarak yeni bir trend yakalamanın peşinde.

Ayrıca cihazın katlanabilir olması da Surface Neo’nun çok iddialı olarak piyasaya çıkacak olmasını gösteriyor.

Tek çekirdek veya 4 çekirdekli olması beklenen işlemcide, Intel’in yeni teknolojilerinden Speed Shift, Trusted, Execution Technology, Boot Guard ve Total Memory Encryption teknolojilerinin kullanılması bekleniyor.

Ayrıca Intel, bu işlemcide 4.5 MB’a kadar L2 önbellek desteğinde bulunacak.

Surface Neo ile yakın bir dönemde tanıtılması beklenen Tremont CPU’nun belirtilen özellikleri işlemci dünyasında şimdiden merak oluşturmuş durumda.

(Kaynak)

Intel

Teknoloji tarihinde çok önemli bir yere sahip olan Intel, dünyanın en büyük yarı iletken firması konumunda. Ayrıca bilgisayar parçaları pazarında söz sahiplerinden biri olan Intel, işlemci pazarının %80’inden fazlasına hakim durumda.

1968 yılında Andy Grove, Robert Noyce ve Moore yasasının mucidi Gordon Earle Moore tarafından Kaliforniya, Santa Clara’da kuruldu.

Çok yakında girişimcilik kategorimizde Intel firmasının başarı hikayesini okuyabilirsiniz.

Diğer girişimcilik haberlerini okumak isterseniz tıklayın.

Gökhan Kaya

0 Comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir