Intel patent ihlali yüzünde 2.18 milyar dolar tazminat ödeyecek

 Intel patent ihlali yüzünde 2.18 milyar dolar tazminat ödeyecek

Dünyanın en büyük teknoloji şirketleri arasında yer alan Intel, tarafı olduğu bir davayı kaybederek 2.18 milyar dolarlık bir tazminat ödemesi kararlaştırıldı.

Intel Patent İhlali Cezasına Çarptırıldı!

VLSI Technology isimli şirketin sahip olduğu patentlerin Intel tarafından ihlal edildiği gerekçesiyle dava açmasıyla süreç başladı. Bu ihlalin gerçekleştirilmesinin ardından mahkemelik olan taraflar için karar verildi ve Intel’in 2.18 milyar dolarlık tazminat ödemesi kararlaştırıldı.

Intel
Intel patent ihlali yüzünde 2.18 milyar dolar tazminat ödeyecek

Intel tarafından bu karara itiraz edeceği ama sonucun değişmeyeceği iddia ediliyor. VLSI Technology isimli şirketin 4 yıl önce kurulması ve henüz hiçbir ürünü olmaması Intel’in elini güçlendiriyor ancak mahkeme bu şekilde düşünmüyor.

Ödenmesi gereken 2.18 milyar dolarlık ücret, Intel şirketinin 2020 yılının son çeyreğinde elde ettiği kârın yarısına denk geliyor. Bu sebepten dolayı Intel‘in hukuki süreçleri uzatarak kararı lehine çevirmek istediği iddia ediliyor. Ancak mahkemeye göre bu pek mümkün görünmüyor. Patentin ihlal edilmesi söz konusu olduğu için bu tazminatın ödenmesi dışında bir sonucun ortaya çıkmayacağı belirtiliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir