İkinci el araç satışlarına gelen yeni düzenlemenin detayları

   İkinci el araç satışlarına gelen yeni düzenlemenin detayları

  Son dönemlerde artan ikinci el araç fiyatlarına bir çözüm üretmek üzere yola çıkan Ticaret Bakanlığı, ikinci el motorlu kara taşıtlarının ticareti için yeni yönetmeliği Resmi Gazete’de yayınladı.

  İkinci el araç satışlarına gelen yeni düzenlemenin detayları

  Yeni yönetmeliğe göre eklenen maddelerden öne çıkanlar şunlar:

  • Araç kiralama faaliyetinde bulunan işletmelerin araçlarını satmaları için en az bir yıl süreyle araçlarını kiralamaları gerekir.
  • İkinci el araç ticareti yetki belgesine sahip işletmeler tarafından yapılır. Yetki belgesi olmayanlar bir yıl içerisinde üçten fazla araç satışı yapamaz.
  • Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esaslar ile bu şarttan muafiyet sağlayan eğitim alanlarını ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim, Bakanlık veya Bakanlıkça uygun görülen kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

  Yılda 3 araçtan fazla satışa izin verilmemesi insanların meslekleri dışında ikinci el araçları al-sat yaparak fiyat arttırmasını engellemek amacıyla getirilmiş mantıklı bir hamle olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca araç kiralama firmalarının araç satışı için şart koşulması yine aynı durumda aracı kullanılmasını engellemek için yerine bir karar.

  Yeni kararların ülkemizdeki araç ticareti için hayırlı olmasını diliyoruz.

  Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

  Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir