Huawei satışları düşüyor! Kan kaybı sürüyor

 Huawei satışları düşüyor! Kan kaybı sürüyor

Çin merkezli bir dönemin en büyük akıllı telefon üreticisi olan Huawei, ABD’nin üst üste uyguladığı dört büyük yaptırım sonunda güç kaybetmeye devam ediyor. Bu yaptırımlardan ilk olarak güçlü çıkan Huawei, şimdilerde sevkiyat problemleri yaşıyor.

Huawei Satışları Düşüyor! Mağazalar Sevkiyat Sorunları Yaşıyor

Çin merkezli teknoloji devi Huawei, Çin’deki mağazalarında sevkiyat problemi yaşıyor. Mağazalarda iki veya üç temel modelin bulunması bu durumu doğruluyor. ABD’li üreticilerden yazılım ve işlemci desteği alamayan Huawei kendi işletim sistemini geliştirmiş ve kendi işlemci modellerini geliştirmişti. Ancak bunlar rakipleriyle rekabet etmesine izin vermedi.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan 2021 yılının ilk çeyrek raporlarında da 7. sırada yer alan Huawei, ciddi anlamda kan kaybetmeye devam ediyor. Huawei‘nin üst düzey yöneticilerinden birinin açıklamasına göre şirket hayatta kalmaya çalışıyor.

Yine yayınlanan raporlara göre Huawei’nin üst segmentteki pazar payını Apple’a, orta segmentteki pazar payını ise Vivo, Xiaomi ve Oppo‘ya kaptırdığı görünüyor.

Huawei satışları düşüyor! Kan kaybı sürüyor

2021 Yılı İlk Çeyrek Telefon Satış Raporu Detayları

Canalys tarafından yapılan araştırmaya göre 2021 yılının ilk çeyreğinde 347.4 milyon adet akıllı telefon satıldı. Şirket bazında da satışları gösteren rapora göre ilk çeyrekte en çok akıllı telefon satan şirket Samsung oldu. Samsung’u ise Apple takip ediyor.

  • Samsung 76.5 milyon adet
  • Apple 52.4 milyon adet
  • Xiaomi49 milyon adet
  • Oppo 37.4 milyon adet
  • Vivo 36 milyon adet
  • Diğer şirketler – 95.9 milyon adet

Listede olmamasıyla dikkatleri çeken Huawei, aynı dönemde 18.6 milyon adet akıllı telefon satışı gerçekleştirebildi. Honor’un satılmasıyla birlikte gerilemeye başlayan Huawei’nin raporundaki konumu gerilediğini kanıtlıyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir