Huawei P40 çift işletim sistemiyle gelecek

 Huawei P40 çift işletim sistemiyle gelecek

Çin ile ABD arasında yaşanan teknoloji savaşından sonra Android ile anlaşmazlıklar yaşayan Huawei kendi işletim sistemiyle gündeme gelmişti. Bazı cihazlarında yeni işletim sistemini deneyen Huawei, cihazlarını ise hala Android ile çıkarmaya devam ediyor.

Huawei’nin yeni çıkaracağı P40 cihazının işletim sistemi ise HongMeng veya Harmony OS olarak adlandırılan kendi işletim sistemiyle çıkacağı ortaya çıktı. Ancak bir sürprizle beraber cihazın aynı zamanda Android sistemi kullanacağı da belirtildi.

Cihazlarında verimli ve kullanılabilir olmayı hedefleyen Huawei’nin işletim sisteminde de amacı bu. Kaliteli bir proje sunmak isteyen ve kullanıcı çekmek isteyen şirket, Harmony OS işletim sistemini 3 yıla tamamen kullanmaya başlamayı hedefliyor.

Henüz tam anlamıyla hazır olmayan Harmony OS ise Huawei’nin ticari açıdan verdiği en mantıklı kararlardan biri. Hem kendini hem kullanıcılarını düşünerek ileriye dönük bir adım atan Huawei, yeni çıkardığı Mate 30 serisinde hala Android kullanmaya devam ediyor.

Şirkete yakın bazı isimler tarafından duyurulan yenilikler kullanıcıları ve teknoloji meraklılarını heyecanlandırırken, Huawei P40’ın son zamanlarda fısıltı olarak yayılan çift işletim sistemiyle çıkacağına bir nevi kesin gözüyle bakılıyor artık.

Şu an Honor Smart Screen cihazında denenen Harmony OS, 2020 yılının Mart ayında çıkması planlanan Huawei P40 cihazıyla daha gelişmiş bir işletim sistemi versiyonu olarak kullanıcı deneyimine sunulacak.

Huawei P40 hakkında bilinenler

  • 5G ile çıkacak.
  • 5 adet arka kamera bulunacak ve ana kamera 64 mp olacak.
  • Üç boyutlu verilerin toplanması için ToF kamera kullanılacak.
  • Kirin 990 işlemci kullanılacak.
  • Hem Android hem Harmony OS ile beraber sunulacak.

 

İlginizi çekebilir

İşte iPhone SE 2 fiyatı ve çıkış tarihi!

Google Pixel 4’den çağ açacak özellik!

PlayStation 5’in ilk gerçek görüntüleri sızdırıldı!

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir