Apple Microsoft şirketini geçerek birinci oldu

 Apple Microsoft şirketini geçerek birinci oldu

Teknoloji devi Apple, Apple Event ve sonrasında yaptığı satışlarla dünyanın en değerli şirketi olmuştu ancak Microsoft bu birinciliğe erken son vererek tekrar birincilik koltuğuna yükselmişti.

Apple hisseleri iPhone 11’lerin satışa sunulmasıyla yeniden tavan yaptı

Apple özellikle piyasaya sürdüğü iPhone 11 ve Watch 5 Series sayesinde iyi bir ivme yakalayarak büyük satış rakamlarına ulaştı. 1.065 trilyon dolarlık piyasa değerine ulaşan Apple, dünyanın en değerli şirketi oldu.

Microsoft, Apple’ın bu artışıyla beraber uzunca bir süre koruduğu birinciliği kaybetmekle kalmayıp listede 4. sıraya yerleşti.

İlk dört sırasıyla şöyle

  1. Apple
  2. Google
  3. Amazon
  4. Microsoft

Marka danışmanlık şirketleri tarafından yapılan bu liste, mevcut marka gücü, markaya değer katma ve markanın gelecek planlarını göz önünde bulundurarak hazırlanıyor.

Bu hafta Apple şirketinin hisse değerleri, geçtiğimiz yıl bu döneme göre yüzde 50’lik bir artış gösterdi. Cuma günü hisselerini 235.37 dolardan kapatan Apple, bu başarısını kesinlikle son tanıttığı iPhone 11 modellerine borçlu.

Analizlere göre Apple, Microsoft ve Android telefonların hakim olduğu bölgelerde bile iyi satış rakamlarına ulaşarak göz doldurdu. Özellikle Hindistan ve Çin ülkelerinde beklenenin çok üstünde bir satış miktarı gerçekleşti.

Dipnot: Apple, Ağustos 2018’de 1 trilyon dolar değer seviyesine ulaşan ilk ABD şirketi olmuştu.

(kaynak)

Apple iOS 14’ü ne zaman çıkaracak?

Dünya’nın en değerli teknoloji firmaları

3000 TL altı en iyi 10 akıllı telefon listesi

 

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir