Haftalık Teknik Analiz #52 (Bitcoin ve Ethereum)

Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #52 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #52

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 1W grafiği

Bitcoin 20 bin dolar üzerinde kaldığı bir hafta oldu ancak geçen hafta kaybettiği ve uyardığımız haftalık SMA200 (22 bin 500 dolar) desteğini geri kazanmayı başaramadı. Dolayısı ile bu seviye aşılmadan Bitcoin’de iştahlı alımların gerçekleşmesinin zor olacağından geçen hafta analizimizde de söz etmiştik.

Bu analizi yaparken Bitcoin zayıflık göstermekte ve satış devam etmesi halinde ilk olarak 19 bin 300 doları hedefleyecektir ancak burayı tekrar test etmesi olumlu bir görüntü oluşturmayacak aksine satış baskısını daha da arttıracaktır. 3 gün sonra aylık kapanış gerçekleşecek ve Bitcoin’in 22 bin 500 doları bu sürede kazanamasa dahi Aylık SMA50 (21 bin 350 dolar) üzerinde kapanış yapması halinde marketi rahatlatabilir ve 22 bin 500 doları bir sonraki haftalık kapanışa kadar test edebilir. Bunun gerçekleşmesi halinde (3 gün içerisinde) ve bu direncin de kırılması halinde tekrar 28 bin doları hedefleyebilir. Bu dirence kadar hızlı bir yükseliş yaşayabilir.

Büyük bir çoğunluk tarafından beklenen ve tutacağı düşünülen 20 bin dolar desteği sert bir şekilde kırıldı. Bitcoin‘in hareketli ortalamaların eski zirve gibi desteklerden daha önemli olduğunu fiyat hareketleri ile de onaylıyor. Henüz tarihinde bu seviyelerin altında böyle sert bir kapanış gerçekleştirmemişti. Bu da marketteki tehlikeyi yani kısacası daha sert bir ayı marketini tetikleyebileceğini gösteriyor. Bitcoin’in kısa sürede (mümkün ise 3 gün ile 1 hafta aralığında) bu seviyeleri tekrar kazanması gerekli. Aksi taktirde market daha tatsız bir hal alma riski taşıyor.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1W grafiği

Ethereum gideceği yön konusunda Bitcoin’i her zaman olduğu gibi takip edecektir. 1.125 dolar aylık destek seviyesini geri kazanmak için Bitcoin‘den daha iyi bir performans gösterdi. Ancak geçen hafta ETHBTC grafiği paylaşımımızda bulunduğu bölgenin önemini ve buradan ufak da olsa bir tepki alması gerektiğinden bahsetmiştik. Dolayısı ile bu yükselişi normal karşılıyor ve yükselme belirtisi olarak değil tutunma belirtisi olarak yorumlamak daha doğru olacaktır.

Ethereum 1.125 dolar aylık destek ve 1.200 dolar haftalık SMA200 arasında bulunuyor. Bitcoin‘i izleyecek olsa da böyle önemli bir fiyat aralığında olması nedeni ile Bitcoin’in her hareketinde iki yöne de gitmeyi deneyecektir. Bu da çok büyük iğneler ile fake-out (sahte) kırılımlar yapabilir ve bu da kaldıraçlarda riski çok arttıracaktır. Eğer Bitcoin tutunamaz ise Ethereum’un bu seviyeleri kaybetmesi halinde tekrar geçen hafta test ettiği bölgeye inebilir. Ve marketin durumuna göre kötü senaryoda 650 dolar750 dolar aralığına kadar sarkması mümkün olabilir. Alım için acele etmeden bu seviyelerin izlenmesi gerekli.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir