Haftalık Teknik Analiz #43 (Bitcoin ve Ethereum)

Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #43 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #43

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 12H grafiği

Bitcoin haftayı çok volatil ve trade etmesi zor hale getiren fiyat hareketleri ile geçirdi. 39 bin dolar desteği tutmaya 40 bin doları reddetmeye devam ediyor. Genel olarak megafon içerisinde hareket ediyor ve bu fiyat aralığında devam eder ise ilk engeli 43 bin dolar olacaktır. Buranın kırılması ile 45 bin dolar direnci yine önemli ancak 43 bin dolara kırar ise burayı da geçip asıl hedef olan 51 bin dolar civarına gelmesi çok olası. Büyük zaman aralığında bakıldığında hala destekte olsa da güçsüz bir görünüm veriyor. Ancak destek bölgesinde olmasından dolayı henüz kötü demek doğru olmayacaktır.

Bu hafta içerisinde CME Option kontratlarının tarihi doluyor ve bu genelde çok yüksek volatilite getirir. Zaten volatil olan bu markette çok sert hareketlerin seri şekilde iğne olarak kalması ile sonuçlanır. Kaldıraçlı işlemlerden mutlaka uzak durmalı veya bunu hesaba katarak çok düşük riskte işlemler yapmakta fayda var. Eğer tekrar düşüş yaşanır ise bu sefer 37 bin dolar desteğinden tepki alması mümkün, ancak fiyat aşağı indikçe alacağı tepkiler zayıflayabilir. Büyük zaman aralığında 37 bin dolar altına inmesi halinde görüntü çok kötü olacaktır. Bu bölgeyi iyi takip etmeli ve haftayı riskli işlemlerden uzak olarak geçirmeli.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1D grafiği

Ethereum haftayı düşünüldüğü gibi Bitcoin’i takip ederek geçirdi. 3.000 dolar civarında devam ediyor. BTC çiftinde ise biraz zayıflama belirtileri mevcut, bunu doğal buluyorum. Ne kadar kırılım yapsa da, Bitcoin’e göre olumlu olmaya başlayıp altlara para girişi olsa da Bitcoin tehlikeli bölgeden ayrılamadığı ve her dirençte tekrar red yemesinden dolayı piyasayı özellikle altları tehdit etmekte. Dolayısıyla altcoin’ler güç kaybediyor. Ethereum’da henüz kötü bir görüntü yok aksine hala gayet sağlam duruyor.

Bitcoin’in kırılım yapıp kritik destekten uzaklaşır ve nitekim daha güvenli bölgelere gelmesiyle bu sürede olan akümülasyon sonucu çok güzel bir ralli yaşatabilir. Ancak ne kadar olumlu gelse de marketin son derece kritik bir yerde ve zamanda olduğunu aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor. Altcoin’ler olası bir büyük düşüş senaryosunda (Bitcoin’in boğa desteğini kaybetmesi) altların şu an olan fiyatlarından yüzde 50 – 80 oranında düşmesi çok olası ve de çok yüksek ihtimal bu oranlarda düşüş olacaktır.

Acele etmeden, mümkünse küçük yatırımlar ile toplama ve belirli bir seviyenin altına indiğinde ise çok zarar etmeden çıkmakta fayda var. Çünkü eğer market olumlu havaya döner ise zaten altcoin’ler beklendiği gibi yatırımcısını mutlu edecektir.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir