Haftalık Teknik Analiz #38 (Bitcoin ve Ethereum)

Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #38 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #38

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 3D grafiği

Bitcoin haftaya yine beklendiği gibi volatil ve sert hareketler ile geçti. Geçen hafta risklerini belirttiğimiz hem destek hem direnç test edildi (37 bin 500 dolar ve 42 bin dolar). Henüz bir yön tayin etmiş değil kendine ancak zaman iyice daralmış durumda. Teknik olarak ve genel market nabzına göre çok kısa sürede büyük bir hareket yapacak gibi gözüküyor. Ocak ayında yaptığım analizlerde Bitcoin’in mart ortasına kadar 45 bin doları geçeceğini düşünmediğimi ve 30 bin dolar 45 bin dolar aralığında gitmesini beklediğimi yazmıştım. Ve tam da düşündüğüm gibi bu aralıktan çıkamadı. Ancak mart önemli bir ay ve genelde büyük trend değişiklikleri ve ya büyük aylık mum oluşturabilecek bir ay oldu hep. Bu ayda böyle bir beklentim var. 30 bin dolar veya 45 bin doların yakın zamanda kırılacağını düşünüyorum.

Grafikte işaretli yerlerde görüleceği gibi Bitcoin hazirandan bu yana HL (Higher Low) dipler oluşturuyor. Yani her dip bir öncekinden yüksek oluyor. Bu bullish bir yapı ancak grafikte de göreceğiniz gibi dipler birbirine çok yakın ve çok güvenilir olmasa da olumlu bir görünüm. Yükseliş denemesinde önünde 2 çok önemli direnç olacak yine. 42 bin dolar ve 46 bin dolar dirençleri henüz kırılamadı. Bu bölgelerin kırılımı ile markete çok olumlu bir hava geleceğine şüphem yok.

Dün yaşanan düşüşte 37 bin 500 dolar güzel bir tepki alsa da 39 bin dolar direncinde durakladı. Burada hafta boyu oluşturduğu direnç ile karşılaşıyor. Burayı kısa sürede kıramaz ise tekrar aşağı bir deneme yapacağını düşünüyorum. 37 bin 300 dolar tekrar destek görevi görecektir ama yeni bir denemede kırılma şansı yüksek. En önemli destek 35 bin dolar36 bin dolar konumunda. Buranın kırılması hazirandan bu yana oluşan yapıyı bozacaktır ve bir sonraki dip aralığı 28 bin dolar30 bin dolara inme baskısı oluşacaktır.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 3D grafiği

Ethereum 2.400 dolar desteği hala tutuyor ve henüz düşük bir dip oluşturmadı. Aynı zamanda da BTC çiftinde de destekte duruyor. Önemli karar haftası olduğuna yorumlayabiliriz. Aynı Bitcoin’e benzeyen bir yapıda ve Bitcoin’in hareketini takip edeceğini düşünüyorum. 2.400 dolar desteği tuttuğu sürece tekrar bir 3.000 dolar denemesi gelmesi çok olası.

Önemli bir hafta olacak ve Bitcoin ile bir çok coinde olduğu gibi major destekte bulunuyor. Yön yukarı olur isse riskine göre yüksek kar verebilecek bir hafta. 2.700 dolar kırılır ise 3.000 dolara kadar deneme yapabilir. Bulunduğu destek (yeşil kutu) Bitcoin’de olacak sert bir satış ile kırılması mümkün ve altında günlük birkaç kapanış yapması halinde yükselen yapı bozulmuş olacak. Yine önemli bir haftaya girdiğimizi gösteren bir indikatör. Bu destek kırılması halinde satış çok yüksek olabilir dolayısı ile RR yüksek bir haftaya girsek dahi stopsuz işlem yapmanın pahalıya patlayabileceği bir dönem olabilir.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir