Haftalık Teknik Analiz #29 (Bitcoin ve Ethereum)

Haftalık Teknik Analiz

Haftalık Teknik Analiz #29 (Bitcoin ve Ethereum)

ABONE OL 

Twitter üzerinden bir dönem Satoshi Kamasutra olarak paylaşımlarıyla dikkatleri çeken Semih Kale paylaşımlarına Teknoküpür‘de devam ediyor. Haftalık Teknik Analiz serimizde Bitcoin ve Ethereum grafiklerine hep birlikte göz atacağız.

Haftalık Teknik Analiz #29

  • Bitcoin Analizi
Bitcoin – 1W grafiği

Bitcoin son zamanlarda da herkesin beklediği 40 bin dolara geldi. Burada çok önemli bir haftaya, maksimum 2 haftaya giriyor. Grafikte gözüken trend 2013 yılından bu yana gelen bir trend ve boğa kırılımlarının olduğu seviyeye geldi. Buradan yeterli tepkiyi alamaz ise yakın zamanda yeni zirve yapması çok zor olacak. Kısacası ayı piyasasına girmiş olacak.

Bu yeşil trend çizgisini daha da açmak istiyorum. 2013 boğası 150 dolar kırılımı, 2017 boğası 1.700 dolar kırılımı, 2020 boğası 20.000 dolar kırılımı, 2021 Temmuz son dip. Hepsi bu trend kırılımlarında oldu. Yani haftalardır bu bölgenin son kale olacağını dile getirme sebebim bu bölgenin öneminden dolayı. Dolayısı ile belki de en az son 1 yıldaki en önemli 1 veya 2 haftaya giriyoruz.

Beklenen ve içinde olunan büyük ekonomik krize rağmen doların güçlenmesi ve daha da güçleneceği beklentisi altın, gümüş, Bitcoin gibi sınırlı varlıklarda çok büyük baskı yaratıyor. Ne kadar enflasyona karşı bir koruma aracı olsalar da güçlenen dolar karşısında tarihte hep ters yöne gitmiştir. O yüzden dikkatli olmakta fayda var.

Olumlu açıdan ise Bitcoin şu an alım/long pozisyon alınacak seviyelerde. Ancak daha önce çok kez yaptığı gibi fake bir hareket yapıp devam etmesi mümkün. Haftalık kapanış tam 40 bin dolar destek bölgesinde oldu, bu iyiye işaret. Hafta içerisinde farklı hareketler yapsa da haftalık kapanışları dikkate almak gerekli. Bu haftayı da bu seviyenin üzerinde kapamayı başarırsa güven biraz daha artacaktır.

  • Ethereum Analizi
Ethereum – 1D grafiği

Ethereum, Bitcoin çiftinde önemini belirttiğim 0.0085 direnci üzerinde haftalık kapanış yapamadı ve hem bu seviye hem de kırılımı ile son yükselişi tetikleyen 0.0077 desteklerini kaybetti. Dolar çiftinde de benzer bir görüntü mevcut. Bitcoin çifti grafiğindeki kırmızı alanın altına sarkar ise yeşil destek bölgesi olan 0.0057 bölgesine kadar bir düşüşü tetikleyecektir. Bitcoin böyle önemli karar haftalarındayken altcoin’ler büyük risk taşımakta. Hatta Bitcoin yukarı yönlü bir hamle yapsa dahi altcoin’lerin %90’ı sabit veya az yükseliş gerçekleştirecektir. Bitcoin dominasyonu da destek bölgesinde yani altlar için elinizde varsa Bitcoin hareketlerini de dikkate alarak Bitcoin çiftinden takip etmek daha verimli olacaktır. 2.900 dolar bölgesi hala önemli bir destek. Bitcoin’in gideceği yöne göre dolar paritesi de takip edecektir.

ÖNEMLİ NOT: BU SAYFADA YER ALAN GRAFİKLERİN HİÇBİRİ YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir