Büyük vurgun! Hackerlar 5 borsadan 200 milyon dolar çaldı

   Büyük vurgun! Hackerlar 5 borsadan 200 milyon dolar çaldı

  Hackerlar 5 kripto para borsasını hedef aldı. Bu hedeflere saldırı düzenleyen hackerlar yaklaşık 200 milyon dolar değerinde kripto para çaldı. ClearSky isimli siber güvenlik şirketinin açıklamasıyla ortaya çıkan durum sonrasında yatırımcıların kripto para borsaların güvenli olup olmadıkları düşünmelerine sebep oldu.

  CryptoCore olarak adlandırılan hacker grubu 2018 yılından beridir kripto para borsalarını hedef alıyor. Kripto para borsalarına ve yöneticilerine ait olan cüzdanlara sızmaya çalışıyor. Yöneticilere ve çalışanlara e-posta göndererek phishing (oltalama) yöntemi uyguluyor. Phishing (oltama) saldırısı başarılı olduğunda ise kripto para borsasının sistemine kötü amaçlı bir yazılım yüklüyor ve cüzdan anahtar kelimelerini ele geçiriyor.

  Bu yöntemle anahtar kelimeleri ele geçiren hacker grubu, çok faktörlü kimlik doğrulamasının kaldırıldığı an hesaplardaki kripto paraları kendi hesaplarına transfer ediyor. Kripto para borsalarının tepki veremeyeceği kadar hızlı bir şekilde transferleri gerçekleştirerek büyük bir vurgun gerçekleştiriyorlar.

  Hackerların Saldırılara Karşı Dikkatli Olmak Gerekiyor

  Geçtiğimiz günlerde Eric Savics isimli bir Bitcoin yatırımcısı ev almak için biriktirdiği 12 Bitcoin’i phishing (oltalama) yöntemi ile çaldırdı.7 yıl boyunca birikim yapan Eric Savics, satın almak istediği ev için yeniden para birikim yapmak istiyor. Bu sebepten dolayı çaldırdığı Bitcoin‘in en azından bir kısmına ulaşmak istiyor.

  Gerçekleşen bu olaydan açıklama yapan Bitcoin yatırımcısına bağış yağıyor. Eric Savics isimli yatırımcı açıklama yaptıktan sonra Bitcoin cüzdanına 60 farklı hesaptan toplamda 0.76 Bitcoin geldi. 0.76 Bitcoin şu an ki fiyatı ile 6.920 dolara tekabül ediyor.

  Saldırılara Karşı Ne Yapmak Gerekiyor?

  Kripto paralar yapısı itibariyle sanal oldukları için bu tarz hırsızlıklara karşı savunmasız bir halde. Kripto para yatırımı yapan yatırımcıların, kendi güvenliklerini sağlamak adına birçok önlem almaları gerekmektedir.

  Önlemlerin yanı sıra kripto para cüzdanlarının açık olduğu telefon, bilgisayar gibi cihazlarda maillerini veya mesajlarını kontrol ederken daha fazla dikkatli olmaları gerekmektedir.

  Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

  Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

  Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

  Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  Yorum Yapın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir