GSM operatörleri acil durumlar için ortak hat kuracak!

 GSM operatörleri acil durumlar için ortak hat kuracak!

Geçtiğimiz günlerde meydana gelen İstanbul depreminde giden hatlar yüzünden insanlar iletişim kuramamıştı. Bu tarz durumlarda iletişim çok önemlidir. Bu konuda Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, önemli açıklamalarda bulundu.

İlk açıklama kesinti ve sonrasında benzer bir sorun olmaması için alınacak önlemlere yönelikti. Fuat Oktay, süreç hakkında açıklama yaptı. “İletişimle ilgili bir toplantımızın olacağını GSM operatörleriyle olacağını söylemiştik. Orada bazı kararlar aldık. Biz şunu gördük, normal zamanda herhangi bir zamanda 20 milyon, kişinin birbirini aradığı bir hatta, deprem olduğu andan sonra yaklaşık 160 milyona çıkıyor. Teknik sebeplerle bunu bize detaylı olarak anlattılar, hattın çöktüğünü ifade ettiler. Biz tekrar bunu yaşamamak adına ne tür tedbirler alabiliriz diye baktığımızda şu kararları aldık. Mevcutta olan 3 operatörümüzün toplam kapasitesi 118 milyon kişi. Bunu 175 milyona çıkarılmasını ilgili operatörler arasında paylaşımlarını yaptık. 6 ay sürede bu kapasiteye ulaşacaklar” açıklamalarında bulundu.

Ayrıca altyapının hazır olduğunu ve 3 ve 6 ay içinde hazır hale getirilmesi planlandığını ve AFAD ile iş birliği kurulup yıkılma tehlikesi olan baz istasyonları ve ya binaların (baz istasyonu bulunan) tespitinin yapılacağı ve daha sağlıklı hale getirileceğini belirtti. Toplanma alanlarına Wi-Fi ağlarının kurulacağını da belirtti.

 

Youtube kanalımızı takip etmek için tıklayın.

 

İlginizi Çekebilir

Elon Musk yeni uzay aracı Starship’i tanıttı

ABD’den Huawei’ye kötü haber!

 

Gökhan Kaya

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir