GORA filmindeki o sahne gerçek oluyor! Uzayda asteroid vurulacak

Gora filmindeki o sahne gerçek oluyor! Uzayda asteroid vurulacak

GORA filmindeki o sahne gerçek oluyor! Uzayda asteroid vurulacak

ABONE OL 

NASA, gök cisimlerinden dünyayı korumak için GORA filmindeki o meşhur sahneyi canlandırarak yörüngemize yakın bir asteroidle çarpışması için uzay aracı fırlatacak.

GORA Filmindeki O Sahne Gerçek Oluyor! Uzayda Asteroid Vurulacak

“-Doğada bulunan dört element: ateş, su, toprak, tahta!
+Tahta mı?
-Tahta tabii zoruna mı gitti?”

DART adı verilen, Türkçe’ye ‘Çifte Asteroid Yön Değiştirme Testi‘ olarak geçen görev kapsamında planlı bir çarpışma gerçekleştirilmesi için uzay aracı fırlatılacak. Elon Musk’ın şirketi SpaceX’in Falcon 9 roketi, 23 Kasım tarihinde Kaliforniya Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılacak.

GORA filmindeki o sahne gerçek oluyor! Uzayda asteroid vurulacak

Görevin amacı ise tarihte ilk defa dünyaya düşme ihtimali olan bir gök cismine karşı savunma sisteminin test edilmesi.

DART projesinin çalışmaları, 2003 yılında NASA tarafından dünyaya bir asteroidin çok fazla yakınlaşmasıyla başlamıştı. Musk’ın vizyonu ve SpaceX’in icraatleri de fikri mümkün kıldı ve nihayet test dönemi geldi çattı.

Didymoon adı verilen asteroidle gerçekleşecek olan çarpışmada, 160 metre çapındaki asteroidin yörüngesinin değiştirilmesi hedefleniyor.

“Gökbilimciler, asteroidin yörüngesinin ne kadar değiştiğini belirlemek için çarpışmadan önce ve sonra dünya tabanlı teleskoplardan gelen gözlemleri karşılaştırabilecekler. Bu bize asteroidin saptırma çabamıza nasıl tepki verdiğini anlatacak anahtar bir ölçüm olacak”

Tarihi testte 23 Kasım tarihinde Kaliforniya’dan fırlatılacak olan roketin Eylül 2022‘de asteroidle çarpışması bekleniyor.

“Alo Muhittin, Arif ben, Amerikan Başkanı dahil herkesi devreye sokun, uzaylılar tarafından kaçırıldım. Ne? Evet tarafından.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.