Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?

Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?

Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?

ABONE OL 

Güney Afrika’nın bağrından kopan, bundan 20 yıl önce insanlığın büyük çoğunluğunun hayal bile edemeyeceği seviyede işler yapan, yeni nesil mucit Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?

Elon Musk Ufku

Çocukluktan gelen bir merakla kodlama öğrenip yazılım programlayan Musk, o zamanlardan ufku o kadar geniş bir çocukmuş ki, 12 yaşına geldiğinde Blastar adını verdiği bir uzay oyunu programlayıp 500 dolara satışını sağlamıştır. Evet doğru tanım ‘ufuk‘. Başarılı bir eğitim hayatı sürse de bazen çok fazla okumak ya da diploma almak yetmiyor zira Musk, henüz okurken kendine üç alan seçmişti. Uzay, internet ve temiz enerji kaynağının insanlığın geleceğini en çok etkileyecek alanlardan bazıları olduğuna karar verip bu konularda kendini geliştirmeye ve insanlığa faydalı olmaya karar vermişti ve öyle de oldu.

Musk okul hayatı biter bitmez girişimci bir karaktere sahip olduğunu gösterdi ve çok kısa sürede önce Zip2‘yi kurup sattı ardından PayPal‘ı oluşturup eBay‘e 1,5 milyar dolara sattı. Takvimler 2002 yılını gösterirken o mucizevi karar alındı ve SpaceX (Space Exploration Technologies) kuruldu.

Roket teknolojisinin ilerlemesi ve fırlatma araçları üretilip geliştirilmesi üzerine kurulan şirketin gelecekte gelebileceği seviye o zamanlar henüz bilinmiyordu.

Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?

Elektrikli Araç Devrimi ve Yenilenebilir Enerji Adımları

2003 yılında Silikon Vadisi’nde mühendis Martin Eberhard ve mühendis Marc Tarpenning tarafından kurulan Tesla Motors projesine 2004 yılında katılan Musk, getirdiği yenilikçi fikirlerle hem otomotiv hem bilişim hem de elektronik sektöründe çağ atlattı denilebilir. Ardından 2006 yılında Peter ve Lyndon Rive kardeşler tarafından kurulan SolarCity şirketinin kurulmasına yardımcı olan Musk, burada da güneş panelinden şarj istasyonlarına kadar çeşitli enerji alanındaki sistemlerde hizmet verilmesine öncülük etmiş durumda.

Uzay

Musk için insanlığın bilincini genişletmede en önemli adımlardan biri uzayın keşfi. Çok gezegenli hayatın insan ırkının yaşamının devam edebilmesi için önemli olduğunu düşünüyor ve “Hayatı er ya da geç mavi-yeşil topun ötesine doğru genişletmeliyiz, aksi halde soyumuz tükenecek.” diyor.

Başlarda düşük maliyetli ve yeniden kullanılabilir roket yapımının üzerinde duran SpaceX şirketine kendi servetinden 100 milyon dolar yatırım yapan Musk, uzay yolculuğunda çok fazla aksilik ve olumsuzluk yaşasa da pes etmedi. En sonunda Falcon 9 roketini önce başarılı bir fırlatmayla gönderip ardından başarılı bir şekilde iniş yapmasını sağlayan şirketin başındaydı.

Elon Musk, süper hızlı internet için hedeflediği Starlink projesine de başladı ve hala uzaya bu amaç uğruna uydular fırlatmaya devam ediyor.

Neuralink

2016 yılında Musk, insan beynini yapay zeka ile entegre etmek amacıyla bir nöroteknoloji şirketi kurdu. Neuralink adı verilen şirketin beyne takılan bir çip sayesinde yakında felç, sağırlık ve körlük gibi nörolojik hastalıkların tedavi edilebileceği iddia ediliyor.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Yaşam kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

“Elon Musk nasıl bu kadar başarılı oldu?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.