Google Chrome 81 yeni özellik ile geldi

Google Chrome 81 yeni özellik ile geldi

Google Chrome 81 yeni özellik ile geldi

ABONE OL 

Google Chrome 81 yeni özellik ile geldi. Başlangıçta 17 Mart’ta yapılması planlanan ve devam eden bir koronavirüs salgını nedeniyle ertelenen Chrome 81 nihayet çıktı. 

Bu sürüm iki önemli yenilik getiriyor: WebXR için geliştirilmiş destek (başlangıçta Chrome 79’da tanıtılan Chrome Artırılmış Gerçeklik Teknolojisi) ve Web NFC standardı için ilk destek.

bu iki protokolün kaldırılması mevcut COVID-19 salgını ile ilgili. Protokol eksikliği, bazı Chrome 81 kullanıcılarının HTTPS bağlantıları için hala eski TLS 1.0 ve 1.1 kullanan kritik devlet sağlığı sitelerine erişmesini engelleyebilir.

Chrome 81 sürümü, tarayıcı geçmişindeki en zor sürümlerden biridir. Geliştiriciler sadece bir dizi işlevi bir sonraki sürüme aktarmakla kalmayıp, aynı zamanda Google’ın altı haftalık düzenli sürümlerini kesintiye uğratan bu sürümü başlatmak için üç haftalık bir gecikme yapmak zorunda kaldılar. 

Bu nedenle, yazılım devi Chrome 82’yi atlamak için ilk adımını attı (üzerinde duruldu) bir sonraki sürüm Chrome 83 olacak tahminlere göre, 1.5 ay içinde piyasaya çıkamayacak.

Google Chrome 81 yeni özellik ile geldi

Ancak bu, 81 sürümünde yeterli yenilik olmadığı anlamına gelmiyor. En önemlisi, yeni Web NFC API standardıdır. Modern akıllı telefonlar zaten NFC’yi destekliyor.

Ancak son kullanıcılar genellikle gerçek dünyada bulunan NFC etiketleriyle etkileşim kurmak için cihazlarında çalışan özel bir uygulamaya ihtiyaç duyuyorlar.

Chrome’a ​​eklenen yeni Web NFC standardı, web sitelerinin telefonlara özel uygulamalar yüklemeden doğrudan NFC etiketleriyle etkileşime girmesine izin verecek.

Google Blog sayfasındaki Chrome 81’de küçük değişiklikler ve düzeltmeler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz . Tarayıcının masaüstü sürümünü resmi siteden ve Android sürümünü Google Play’den indirebilirsiniz .

Teknoloji kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.