• 1 Haziran 2020

Bu VPN bilgilerinizi çalıyor

 Bu VPN bilgilerinizi çalıyor

Bu VPN bilgilerinizi çalıyor. Google Mağazasından VPN’i kaldırdı ama bu yeni indirecekleri koruyacak. Daha önce indirdiyseniz hâlâ tehlike altındasınız.

Uygulamanın ismi SuperVPN VPN’de hackerların cihazlarınıza erişebilmesi için gereken açıklar var. Bu açıkları fark eden Google VPN’i hemen Google Play Store’dan kaldırdı.

Kusurlu hizmet veren SuperVPN, 100 milyondan fazla yüklemeye sahip ve geri çekilmeden önce Google’ın uygulama mağazasındaki en iyi beş VPN arama sonucu arasında yer aldı.

VPN’nin en kritik sıkıntısı ise kullanıcı ve sağlayıcı (server) arasında gidip gelen mesajların tehlikeye açık bir şekilde kalması man in the middle (MITM) saldırılarına kapı açıyor.

SuperVPN gizlilik endişeleri

SuperVPN şüpheli uygulamaları nedeniyle birçok kez eleştiri çekmiştir ve uygulamanın kesin kökeni belirsizliğini korumaktadır.

Yayıncısı SuperSoftTech, Singapur merkezli olarak listeleniyor. Ancak uygulamanın soyuna ilişkin bir soruşturma, Pekin’de muhtemelen bağımsız bir geliştirici olan Jinrong Zheng’e ait olduğunu tahmin ediliyor.

SuperVPN ilk olarak 2016’da, Avustralyalı araştırmacılar en kötü amaçlı yazılım içeren VPN uygulamalarının analizinde üçüncü sırada yer aldığında, Araştırmacıların tahminlerine göre ise uygulama ilk çıktığı günden beri aynı sorunları taşıyordu.

Uygulamanın kullanıcı tabanı, Korono virüsü sonrasında VPN uygulamalarında paralel bir indirme patlaması yaşadı. Bu patlamanın SuperVPN için 50 ila 100 milyondan iki katına çıktı ve risk sayısı daha çok arttı.

SuperVPN kullanıcısı iseniz uygulamayı hemen silmesi tavsiye diyoruz. Ayrıca telefonunuzun dosyalar kısmından tüm SuperVPN dosyalarını temizlemeniz yararınıza olabilir.

Yazılım kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

kaynak

İlginizi Çekebilir

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir