El Salvador işçi maaşlarını Bitcoin ile ödeyebilir

El Salvador Bitcoin

El Salvador işçi maaşlarını Bitcoin ile ödeyebilir

ABONE OL 

Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul eden ilk ülke El Salvador, Bitcoin’in kullanımı için çeşitli planlar yapıyor. Bu planlara göre işçi maaşlarını Bitcoin ile ödenebilir.

El Salvador Bitcoin’i Kullanmayı Planlıyor!

Bitcoin dünyada giderek popülerleşirken ülkelerden de resmi adımlar gelmeye başladı. İlk olarak olumsuz gözlerle bakılan Bitcoin zamanla gözde yatırım varlıklarından biri haline geldi. Hal böyleyken Bitcoin‘i yasaklamaktan çok daha çok serbestleşmesini sağlayan ülkelerde ortaya çıkmaya başladı. Bu ülkeler arasında en ciddi adımı El Salvador attı ve Bitcoin’i ülkenin resmi para birimi olarak kabul etti.

Bu hamlenin hemen ardından Bitcoin‘in ülkedeki ekonomik faaliyetlerin hangilerinde kullanılabileceği tartışılmaya başlandı. Gelen iddialara göre ise ilk olarak işçi maaşlarının ödenmesinde lider kripto para biriminin kullanılması bekleniyor. El Salvador Çalışma Bakanı Rolando Castro tarafından yapılan açıklama ile üç bakanlıkta çalışan işçilerin maaşlarının Bitcoin ile ödenebileceği ifade etti.

Bitcoin, El Salvador
El Salvador Bitcoin hamlesine IMF’den tepki!

El Salvador Bitcoin’i İlan Etti, IMF Tepki Gösterdi!

IMF, El Salvador’un Bitcoin hamlesine tepki gösterdi. 9 Haziran tarihinde El Salvador Meclisi‘nde 84 oydan 62’sini alarak Bitcoin‘i ülkenin resmi para birimi olduğu açıklanmıştı. Reuters tarafından yapılan habere göre IMF sözcüsü Gerry Rica bugün gazetecilere bir demeç verdi. Bu demeçte şu ifadeleri kullandı:

”Bitcoin’in yasal ihale olarak kullanılmasının çok dikkatli analiz gerektiren bir dizi makroekonomik, finansal ve yasal sorunu gündeme getiriyor. Gelişmeleri yakından takip ediyoruz ve yetkililerle istişarelerimizi sürdüreceğiz.”

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Kripto paralar hakkındaki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Yorum Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir