Dünyanın ilk uçan taksi terminali kuruluyor

Dünyanın ilk uçan taksi terminali kuruluyor

Dünyanın ilk uçan taksi terminali kuruluyor

ABONE OL 

Yakın bir tarihte görmeyi umduğumuz uçan taksiler için başlangıç Çin’den geldi. Çinli drone şirketi EHang, Çin’in Guangxi eyaletindeki Hezhou’da dünyanın ilk uçan taksi terminalini kurmak için çalışmalara başladıklarını açıkladı.

Uçan taksilerin dünyaya kazandırılması için çeşitli çalışmalar devam ediyor. Dubai ve Singapur’da yapılacak uçan taksi haberlerinin peşinden bu sefer de Çin’den bir uçan taksi çalışması haberi geldi.

Çinli drone şirketi EHang, 2 yıl önce düzenlenen CES’te üstüne çalıştığı uçan taksisi prototipi EHang 184’ün tanıtımını yapmıştı. İki yolcu taşıyabilen bu uçan taksinin, CES’teki tanıtımından beri geliştirilmesine devam ediliyor. Uçan taksi çalışmalarında başarı elde ederek EHang 216’yı ortaya çıkaran EHang, şimdi ise uçan taksi hizmeti vermek için terminal çalışmalara başladı.

EHang hava taksi terminali

Dünyanın ilk uçan taksi terminali kuruluyor

EHang, geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklama ile Çin’in turistik bölgelerinden olan Guangxi eyaletinin Hezhou şehrinde dünyanın ilk uçan taksi terminalini kurmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

Bölgeye kurulacak terminal; kaplıca, dağ ve göllere ulaşmak isteyen turistlere hizmet verecek. Bir nevi teleferik görevi görecek. Çalışmalar firmanın planladığı benzer biçimde giderse uçan taksi hizmeti 2020 yılının sonunda faaliyete başlayacak.

İki katlı olması planlanan hava taksi terminalinin birinci katı müşteri karşılama, ikinci katı bekleme alanı, çatı katı ise kalkış ve iniş bölgesi olarak tasarlandı. Uçan taksi terminali, bu tasarımla toplam 2.500 metrekarelik bir alana yayılacak. İki yolcu taşıyabilen EHang’ın uçan taksileri, terminalin çatısında bulunan dört belirlenmiş alana iniş yapacak ve bu alanlardan kalkış meydana getirecek.

EHang hava taksi terminali

EHang’ın kurucusu olan Hu Huazhi, “Hezhou, turizmin zengin kaynaklarına sahip güzel bir şehir ve uçan taksilerimizle çekiciliğini artırmaktan coşku duyuyoruz. İlerleyen zamanlarda çağdaş kültür ve turizmi benzersiz bir biçimde birleştiren hava gezileri gibi EHang uçan taksileri için daha çok ticari uygulamalar yaratmayı amaçlıyoruz” dedi.

EHang’ın hava taksi hizmeti, sekiz kolu ve 16 rotoru ile iki yolcu taşıyabilen EHang 216 ile sağlanacak. 130 km/s hıza haiz olan EHang 216, tek şarjla 21 dakika uçabiliyor. Bu şarj süresi sebebiyle uçan taksi ile yapılacak yolculuklar daha kısa mesafelerde olacak.

Google News’ten bize abone olmak için TIKLAYIN.

Girişimcilik kategorisindeki haberlerimize ulaşmak için TIKLAYIN.

Görüşlerinizi yorum yaparak bizimle paylaşın.

Daha fazla haber için TwitterInstagram, Telegram ve Youtube hesaplarımızı takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir